Submission Only XI


Men’s Advanced No Gi

Absolute
1st – Jason Eggleston (Balance / Tai Kai)
2nd – Thomas van der Horst (Bedroc)
3rd – David Arnold (585 BJJ)

135-162
1st – Scott Yockel (Empire 10th Planet)
2nd – Andrew Smith (BJJ Revolution / Revolution BJJ)
3rd РNick Morabito (Peloton)

162-188.5
1st – Thomas van der Horst (Bedroc)
2nd – David Arnold (585 BJJ)

202 and up
1st – Ben Scott
2nd – Jason Eggleston (Balance / Tai Kai)

Men’s Intermediate No Gi
Absolute
1st – Rex O’Corr (Machado Rochester)
2nd – Nick Tomaszewski (Machado Rochester)
3rd – Danoel Forster (Peloton)

122.5 – 149
1st – Jeff Biscope (Blue Waffle / Team Bushido)
2nd – James Hewko (MECCA MMA)
3rd – Huan-Yu Chen (Empire 10th Planet)

149-162
1st – Jeff Denz (Buffalo BJJ)
2nd – John Chiera (Blue Waffle / Team Bushido)
3rd – Aaron Gal (Franco Behring)

162-188.5
1st – Michael Katilus (WNY BJJ and Kickboxing)
2nd – Haleem Syed (Machado Rochester)
3rd – Daniel Donahue

188.5 – 215 lbs
1st – Neil Marron (Bedroc)
2nd – Jeff Kelley (Hayastan)

215 and up
1st – Rex O’Corr (Machado Rochester)
2nd – Nick Tomaszewski (Machado Rochester)

Men’s Beginner No Gi
122.5 – 149
1st – Joe Foote (Peloton)
2nd – Tyler Pleton (Bedroc)
3rd – John McGrory (Balance / Tai Kai)

149-162
1st – Julian Barona (Bedroc)
2nd – John Astles (United Martial Arts Center)

162-188.5
1st – Jasper Titus (Empire 10th Planet)
2nd – Gustavo Higuera

Men’s Novice No Gi
Absolute
1st – Bert Forney (Jiu Jitsu Nation)
2nd – Jorge Garaicoa (Machado Rochester)
3rd – Nathan Westerman (Kime Karate)

122.5 – 149
1st – Jordan Berry (Jiu Jitsu Nation)
2nd – Eric Davis (Fusion Martial Arts)
3rd – David Armbrecht (Machado Rochester)

149-162
1st – Bert Forney (Jiu Jitsu Nation)
2nd – Mathew Gigliotti (Fusion MMA)
3rd – Daniel Buckley (Jiu Jitsu Nation)

162-188.5
1st – Jorge Garaicoa (Machado Rochester)
2nd – Chad Kafahl (Premier Martial Arts)
3rd – Jude Lester (Premier Martial Arts)

188.5-215
1st – Mike Collett (Premier Martial Arts)
2nd – Josh Arnold (Premier Martial Arts)
3rd – Adbel Reyes

215 and up
1st – Carlos Fletcher (Buffalo BJJ)
2nd – Nathan Westerman (Kime Karate)
3rd – Joe Melanga (Fusion MMA)

Women Advanced No Gi
Absolute
1st – Libbie Corney (Peloton)
2nd – Alaina Hardie (MECCA MMA)

Women Intermediate No Gi
Absolute
1st – Ashley Kennedy-Foster (Empire 10th Planet)
2nd – Sara Benincasas (Peloton)

158 and up
1st – Ashley Kennedy-Foster (Empire 10th Planet)
2nd – Sara Benincasas (Peloton)

Women’s Beginner No Gi
113.5-125.5
1st – Kitty Teresi (Bedroc)
2nd – Amanda Reed (CNYMMA)

30+ Advanced No Gi
Absolute
1st – Jason Eggleston (Balance / Tai Kai)
2nd – Esteban Salinas (Machado Rochester)

188.5-215
1st – Jason Eggleston (Balance/Tai Kai)
2nd – Esteban Salinas (Machado Rochester)

30+ Intermediate No Gi
1st -Jeff Denz (Buffalo BJJ)
2nd – Corey Berardi (Bedroc)
3rd – James Hewko (MECCA MMA)

30+ Beginner No Gi
149-175.5
1st – Daniel Buckley (Jiu Jitsu Nation)
2nd – Brian Monroe (Ricardo Pires)
3rd – Geoffrey Pollack

188.5 – 202
1st – Dan Lombardo (Nickel City BJJ)
2nd – Andy Stott (Nickel City BJJ)

215 and up
1st – Carlos Fletcher (Buffalo BJJ)
2nd – Nathan Westerman (Kime Karate)

Men’s Brown Belt
Absolute
1st – Jason Eggleston (Balance / Tai Kai)
2nd – Josh Brongo (Peloton)

Men’s Purple Belt
Absolute
1st РNick Morabito (Peloton)
2nd – Kia Banej (Peloton)
3rd – Ben Scott

Men’s Blue Belt
Absolute
1st – Adam Morrell (Peloton)
2nd – Daniel Forster (Peloton)
3rd – Christian Diaz (Pedro Sauer / LINXX)

149-162
1st – Jeff Denz (Buffalo BJJ)
2nd – Max Misyura (RGDA)
3rd – Aaron Gal (Franco Behring)

162-175.5
1st – Larry Backlas (Buffalo BJJ)
2nd – Christian Diaz (Pedro Sauer / LINXX)
3rd – Marty Memminger (Buffalo BJJ)

175.5 – 188.5
1st – Adam Morrell (Peloton)
2nd – Thomas van der Horst (Bedroc)

202-215
1st – David Carroll (Blue Waffle / Team Bushido)
2nd – James Evans (Peloton)

Men’s White Belt
Absolute
1st – Nick Tomaszewski (Machado Rochester)
2nd – Jordan Berry (Jiu Jitsu Nation)
3rd – Brett Leader (Peloton)

122.5 – 135.5
1st – Jordan Berry (Jiu Jitsu Nation)
2nd – Tyler Pleten (Bedroc)
3rd – Eric Davis (Fusion Mixed Martial Arts)

135.5 – 149
1st – Adam Finch (Buffalo BJJ)
2nd – Jason McKinney (585 BJJ
3rd – James Hewko (MECCA MMA)

149 – 162
1st – Joe Guitierrez (Peloton)
2nd – Cory Berardi (Bedroc)
3rd – Julian Barona (Bedroc)

162 – 188.5
1st – Steve Manciocchi (Peloton)
2nd – Matthew Marshall (Buffalo BJJ)
3rd – Jorge Garaicoa (Machado Rochester)

188.5 – 215
1st – Joe Hacken (Buffalo BJJ)
2nd – Andrewy Ustinenkov (Machado Rochester)
3rd – Tyrel Zechen (Machado Rochester)

215 and up
1st – Nick Tomaszewski (Machado Rochester)
2nd – Carlos Fletcher (Buffalo BJJ)
3rd – Brett Leader (Peloton BJJ)

30+ Blue Belt
Absolute
1st – Kevin Cummings (Buffalo BJJ)
2nd – Jeff Denz (Buffalo BJJ)
3rd – Jason Klewicki (Peloton)

188.5-215
1st – Kevin Cummings (Buffalo BJJ)
2nd – Esteban Salinas (Machado Rochester)
3rd – James Evans (Peloton)

30+ White Belt
Absolute
1st – Richard Smehlik (Buffalo BJJ)
2nd – Carlos Fletcher (Buffalo BJJ)
3rd – Andrey Ustinenkov (Machado Rochester)

135.5 – 149
1st – James Hewko (MECCA MMA)
2nd – Jesse Williams (Peloton)

149 – 162
1st – Daniel Buckley (Jiu Jitsu Nation)
2nd – Brian Monroe (Ricardo Pires)

175.5 – 202
1st – Andrewy Ustinenkov (Machado Rochester)
2nd – Joseph Indelicato (Buffalo BJJ)
3rd – Daniel Lombardo (Nickel City BJJ)

215 and up
1st – Carlos Fletcher (Buffalo BJJ)
2nd – Nathan Westerman (Kime Karate)
3rd – Joe Melanga (Fusion MMA)


July 17, 2010

Willink Middle School
Webster, NY

Team Points
1st – Buffalo BJJ
2nd – Peloton
3rd – Machado Rochester