Submission Only Rochester


Men’s No Gi Divisions

Advanced Absolute
1st –  Mike Winters – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Nick Tomaszewski – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
3rd – Rex O’Corr – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Advanced `149.1 to 175.5
1st – Mike Winters –  BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd –  Andrew Montanaro

Advanced 188.6 to 202
1st –  Jeff Muir – Bruckmann Martial Arts
2nd – Thomas Vanderhorst – Bedroc MMA

Advanced 215 and up
1st – Rex O’Corr – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Nicholas Tomaszewski – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
3rd –  Eric Muir – Bruckmann Marital Arts

Intermediate Absolute
1st – Neil Marron – Bedroc MMA
2nd – Ryan Wight – Bedroc MMA
3rd –  Robert Maloy – Fusion MMA

Intermediate 135.6 to 149
1st – Mike Resch – Shogun
2nd –  Scott Grantham – Power of 1

Intermediate 149.1 to 162
1st – Adam Aparicio – Tim Burrill BJJ
2nd – Corey Berardi – Ascension / Buffalo Training Center
3rd –  Barry McDonald – Bruckmann Martial Arts

Intermediate 162.1 to 175.5
1st – Ryan Wright – Bedroc MMA
2nd –  Robert Maloy – Fusion MMA

Intermediate 215 and up
1st – Neil Marron – Bedroc MMA
2nd – Henry Favor – Trinity Training
3rd –  Nathan Irving – Hand Crafted Warriors

Beginner Absolute
1st – Matt Reyes – Fusion MMA
2nd – Brett Meehan – Balance / Tai Kai
3rd –  Rob Jamieson – Buffalo BJJ

Beginner 122.6 135.5
1st – Justin Stabley – Shogun
2nd – Nathan Napper – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Beginner 135.6 to 149
1st – Ethan Weeks
2nd – Patrick Nguyen – Trinity Training
3rd –  Aundray David – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Beginner 149.1 to 162
1st – Joe Loftus – Bedroc MMA
2nd – Cory Barriault – Kime Karate
3rd – Brett Meehan – Balance / Tai Kai

Beginner 162.1 to 175.5
1st – Rob Aylward – Power of 1 MMA
2nd – Charles Macgowan – Albanny Submission Fighting Club
3rd – Gabriel Cantres – BJJ Revolution / Synthesis MMA

Beginner 175.6 to 188.5
1st – Matt Reyes – Fusion MMA
2nd – Brian Lelli – Bedroc MMA
3rd – Kaleb Irving – Hand Crafted Warriors

Beginner 188.6 to 202
1st – Rob Jamieson – Buffalo BJJ
2nd – Paul Bearce –  Trinity Training
3rd – Scott Matia – Trinity Training

Novice Absolute
1st – Jonathan Reynolds – Buffalo BJJ
2nd – Dan Schnitzler – Shatterproof
3rd – Jose Cruz-Sosa – Fusion MMA

Novice 135.6 to 149
1st – Chris Martens – Team 3
2nd – Jose Cruz-Sosa – Fusion MMA
3rd – Zach Youngs – Shatterproof / Tri Town Fitness

Novice 149.1 to 162
1st – Jonathan Reynolds – Buffalo BJJ
2nd – Mark Demara – Bedroc MMA

Novice 162.1 to 175.5
1st – Dan Schnitzler – Shatterproof
2nd – Nick Smith – Bedroc MMA
3rd – Joe Guelzow – Shatterproof

Women’s No Gi Divisions
Beginner Absolute
1st – Elizabeth Bradley – Bedroc MMA
2nd – Ann Hahn – Shogun
3rd –  Rosie Kirkpatrick – Bedroc MMA

Beginner 113.6 to 147
1st – Ann Hahn – Shogun
2nd – Rosie Kirkpatrick –  Bedroc MMA
3rd – Rita Parker – Trinity Training

30+ No Gi Divisions
Advanced Absolute
1st – Andrew Smith
2nd – Jeff Muir

Intermediate  135.6 to 162
1st – Corey Berardi – Ascension / Buffalo Training Center
2nd – Barry McDonald – Bruckmann Martial Arts
3rd – Jason Mckinney – Alliance / NOVA  BJJ

Intermediate 175.6 to 188
1st – Scott Chapman – Shogun
2nd – Erik Walter – Trinity Training

Beginner 162.1 to 175.5
1st- Charles Macgowan – Albany Submission Fighting Club
2nd – Gabriel Cantres – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

 

Men’s Gi Division Results
Brown Belt Absolute
1st- Collin Schrader – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Jeff Muir – Bruckmann Martial Arts
3rd – Andrew Montanaro

Brown Belt 149.1 to 202
1st- Collin Schrader – BJJ Revolution – / Synthesis BJJ
2nd – Jeff Muir – Bruckmann Martial Arts
3rd – Andrew Montanaro

Blue Belt Absolute
1st – Mike Winters – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Andrew Widman – Peloton / USA Jiu Jitsu
3rd – Andrey Ustinenkov – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Blue Belt 135.6 to 162
1st – Samuel Rixey – Tatu Brazilian Jiu Jitsu / Atomic Jiu Jitsu
2nd – Barry Mcdonald –  Bruckman Martial Arts

Blue Belt 162.1 to 175
1st – Mike Winters – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Andrew Widman – Peloton / USA Jiu Jitsu
3rd – Christopher Ervin – Tatu Brazilian Jiu Jitsu / Atomic Jiu Jitsu

Blue Belt 215.1 and up
1st – Nick Tomaszewski – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Frank Peters – Tatu Brazilian Jiu Jitsu

White Belt Absolute
1st – Dan Schnitzler – Shatterproof
2nd – Matt Reyes – Fusion MMA
3rd – Cory Berardi – Ascension / Buffalo Training Center

White Belt 122.6 to 135.5
1st – Remy Balo – Ascention / Buffalo Training Center
2nd – Nathan Napper – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

White Belt 135.6 to 149
1st – Aundray David – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Chris Martens

White Belt 149.1 to 162
1st – Cory Berardi – Ascention / Buffalo Training Center
2nd – Matt Sellwood – Peloton / USA Jiu Jitsu
3rd – Brett Meehan – Balance / Tai Kai

White Belt 162.1 to 175.5
1st – Kyle Mills – Shatterproof / Tri Town Fitness
2nd – Dan Schnitzler – Shatterproof / Tri Town Fitness
3rd – Joe Guelzow – Shatterproof / Tri Town Fitness

White Belt 175.6 to 202
1st – Paul Bearce – Trinity Training
2nd – Jeremy Freeman – Tatu Brazilian Jiu Jitsu / Atomic Jiu Jitsu
3rd – Matt Reyes – Fusion MMA

Men’s 30+ Gi Divisions
Blue Belt 135.6 to 162
1st – Barry Mcdonald – Bruckmann Martial Arts
2nd – Jason Mckinney – Alliance NOVA BJJ

Blue Belt 175.6 to 202
1st – Andrey Ustinenkov – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – John Benner – Tatu Brazilian Jiu Jitsu / Atomic Jiu Jitsu
3rd – Scott Chapman – Shogun

White Belt Absolute
1st – Rob Jamieson – Buffalo BJJ
2nd – Robert Woods – Peloton / USA Jiu Jitsu

White Belt 188.6 to 202
1st – Robert Woods – Peloton / USA Jiu Jitsu
2nd – Robert Jamieson – Buffalo BJJ

Juvenile No Gi Divisions
62- 87.5 lbs Ages 8 to 13
1st – Joey Mondo – Bedrock MMA
2nd – Wyatt Smith – Bedrock MMA
3rd – Aidyn Perez – Premier Martial Arts

115.5 to 133.5 lbs Age 13
1st – Cameron Yager – Premier Marital Arts
2nd – Anthony Albano – Rochester MMA Academy / Odyssey Academy

126.5 to 150 lbs Age 16 – 17
1st – Jack Bayer – 10th Planet / Empire Academy
2nd – Steve Nichols – Trinity Training
3rd – Remy Balo – Ascencion / Buffalo Training Center


Saturday, October 13, 2012

Willink Middle School
900 Publishers Pkwy
Webster, NY 14580

Team Points
1st – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Bedroc MMA
3rd – Bruckmann Martial Arts