US Grappling Rochester

Men’s No Gi Division Results

Advanced Absolute
1st – Bagels Telford – Royce Gracie / Forged Fitness
2nd – Nick Tomaszewski – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Intermediate Absolute
1st – Schuyler Whitney – Alliance / Nova BJJ
2nd – Craig Young – Buffalo BJJ
3rd – Trent Seelig – Alliance / Nova BJJ

Intermediate 135.5 – 162
1st – Trent Seelig – Alliance / Nova BJJ
2nd – Jack Bayer – 10th Planet / Empire Academy
3rd – Nathan Napper – BJJ Revolution / Empire BJJ

Intermediate 162 – 175.5
1st – Schuler Whitney – Alliance / Nova BJJ
2nd – Craig Young – Buffalo BJJ

Intermediate 175.5 – 202
1st – Matt Reyes – Victory MMA
2nd – Andrew Sheldon – 10th Planet / Empire Academy
3rd – Kyle DiMeis – Syracuse Martial Arts Academy

Beginner 135.5 – 162
1st – John Vogt – Alliance / Nova BJJ
2nd – David Short – BJJ Revolution / Charlottesville BJJ
3rd – Gary Leschner – Alliance / Marcelo Garcia

Beginner 162 – 175.5
1st – Brad Shepard – Team Balance / Tai Kai
2nd – Jarrett McBride – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
3rd – Jonathon Worden

Beginner 188.5 – 202
1st – Tom Carbone – 10th Planet / Empire Academy
2nd – Matthew Morris – Alliance / Marcelo Garcia
3rd – Michael Szczerba – Big Brother / Premier Fight Center

Women’s No Gi Division Results
Intermediate Absolute

1st – Rebecca Heintzman – Five Element Fight Team / Power of One MMA
2nd – Ann Hahn – Alliance / Nova MMA
3rd – Nicole McEntee – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Intermediate 113.5 – 124.5
1st – Rebecca Heintzman – Five Element Fight Team / Power of One MMA
2nd – Nicole McEntee – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Beginner  158 and up
1st – Merrick Sadler – 10th Planet / Empire Academy
2nd – Megan Mott – Shogun Martial Arts
3rd – Kate Riley – Five Element Fight Team / Power of One MMA

30+ No Gi Division Results
Advanced Absolute
1st – Nick Tomaszewski – BJJ Rebolution / Synthesis BJJ
2nd – Edwing Polche – Alliance / Fight Firm

Beginner 188.5 – 215
1st – Tom Carbone – 10th Planet / Empire Academy
2nd – Izmir Softic – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Men’s Gi Division Results

Brown Belt Absolute
1st – Collin Schrader – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Matt Godden – Alliance / WNYMMA
3rd – David LaMagna – Alliance / Nova BJJ

Purple Belt Absolute
1st – Haleem Syed – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
2nd – Bagels Telford – Royce Gracie / Forged Fitness
3rd – Nick Tomaszewski – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Blue Belt Absolute
1st – Joe Edwards – Alliance / Nova BJJ
2nd – Schuyler Whitney – Alliance / Nova BJJ
3rd – Trent Seelig – Alliance / Nova BJJ

Blue Belt 135.5 – 162
1st – Trent Seelig – Alliance / Nova BJJ
2nd – Nathan Napper – BJJ Revolution / Synthesis BJJ

Blue Belt 162 – 175.5
1st – Schuyler Whitney – Alliance / Nova BJJ
2nd – Craig Young – Buffalo BJJ

White Belt Absolute
1st – Matt Reyes – Victory MMA
2nd – Tim Allen
3rd – Richard Pfleuger – Shogun Martial Arts

White Belt 149 – 162
1st – John Vogt – Alliance / Nova BJJ
2nd – Tim Allen
3rd – David Short – BJJ Revolution / Charlottesville BJJ

White Belt 162 – 175.5
1st – Brad Shepard – Team Balance / Tai Kai
2nd – Jarrett McBride – BJJ Revolution / Synthesis BJJ
3rd – TJ Burns – Shogun Martial Arts

White Belt 188.5 – 202
1st – Matt Reyes – Victory MMA
2nd – Michael Szczerba – Big Brother / Premier Fight Center

Women’s Gi Division Results
Blue Belt Absolute
1st – Ann Hahn – Alliance / Nova BJJ
2nd – Tracy Carney – Vicente Jr BJJ / Frederick Fight Club

White Belt Absolute
1st – Rebecca Heintzman – Five Element Fight Team / Power of One MMA
2nd – Megan Motts – Shogun Martial Arts

30+ Gi Division Results
Blue Belt Absolute
1st – Joe Edwards – Alliance / Nova BJJ
2nd – Nate Napper – BJJ Revolution / Synthesis

Juvenile No Gi Division Results
52 – 56 lbs Beginner
1st – Andrew Kiedrowski – Shogun Martial Arts
2nd – Madelyn Mott – Shogun Martial Arts

61 – 67 lbs Beginner / Intermediate
1st – Joshua Oechsle – Shogun Martial Arts
2nd – Alex Coulombe – Shogun Martial Arts
3rd – Aiden Smith – Shogun Martial Arts

73 – 81 lbs Beginner
1st – Jaiden Jurgenson – Shogun Martial Arts
2nd – Max Heil – Shogun Martial Arts
3rd – Jackson Biehler – Shogun Martial Arts

105 – 114 lbs Beginner / Intermediate
1st – Ethan Heil – Shogun Martial Arts
2nd – Michael Benedict – Hayastan / Karate Connection

138 – 151 lbs Beginner / Intermediate
1st – Jack Bayer – 10th Planet / Empire Academy
2nd – Trevor Puerile

Juvenile Gi Division Results
52 – 61 lbs Beginner
1st – Aiden Smith – Shogun Martial Arts
2nd – Andrew Kiedrowski – Shogun Martial Arts
3rd – Madelyn Mott – Shogun Martial Arts

64 – 67 lbs Beginner Intermediate Age 9
1st – Aaron Macolini – Ultimate Athletics
2nd – Alex Coulombe – Shogun Martial Arts

66 – 73 lbs Beginner Ages 10-12
1st – Abby Overstrom – Matt Lee’s Ultimate Athletics
2nd – Joshua Oechsle – Shogun Martial Arts
3rd – Jaiden Jurgenson – Shogun Martial Arts

75 – 81 lbs Beginner Ages 9-10
1st – Max Heil – Shogun Martial Arts
2nd – Ryan Fedigan – Shogun Martial Arts
3rd – Jackson Biehler – Shogun Martial Arts

102 – 114 lbs Beginner Ages 12-13
1st – Ethan Heil – Shogun Martial Arts
2nd – Michael Benedict – Hayastan / Karate Connection
3rd – Zach Stallman – Matt Lee’s Ultimate Athletics

124 – 157 lbs  Beginner
1st – Justin Edwards – Shogun Martial Arts
2nd – Richard Pflueger – Shogun Martial Arts
3rd – Nathan Mott – Shogun Martial Arts