US Grappling presents NC State Championships

Juvenile No Gi Division Results
40 – 46 lbs Beginner/Intermediate Ages 5-7
1st – Adam Nizami – Odyssey Martial Arts
2nd – Nicholas Lefenestey – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Landon Holland – FE MMA

42 – 46 lbs Intermediate/Advanced Ages 6-9
1st – Collin Mack – Odyssey Martial Arts
2nd – Nicholas Lefenestey – Team ROC / Forged Fitness

52 – 55 lbs Beginner Ages 6-7
1st – Dylan Parris – Odyssey Martial Arts
2nd – Daniel Howell – Odyssey Martial Arts
3rd – Mathew Pontes – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

56 – 64 lbs Beginner/Intermediate Ages 7-9
1st – Austin Hall – Odyssey Martial Arts
2nd – AJ Hall – Odyssey Martial Arts
3rd – Logan Brewer – Odyssey Martial Arts

60 – 67 lbs. Intermediate / Advanced Ages 11 – 13
1st – Blake Edwards – Triangle Jiu Jitsu / Templar
2nd – Chase Leuchtmann – Odyssey Martial Arts
3rd – Gabe Baragona – Team ROC / Forged Fitness

64 – 66 lbs Intermediate / Advanced Age 9
1st – Leighton Fesman – Odyssey Martial Arts
2nd – Andrew Doss

65 – 66 lbs Beginner Ages 9-10
1st – Reghan Pugh – Odyssey Martial Arts
2nd – Camden Giroux – Odyssey Martial Arts
3rd – Kyle Overby – Team ROC / Forged Fitness

72 – 76 lbs Beginner / Intermediate Ages 10-11
1st – Harrison DePierro – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Timmy Kennett – The Rock MMA & Fitness Center
3rd – Austin Ronsick – Ashboro School of Martial Arts

75 – 80 lbs Beginner/Intermediate/Advanced Ages 8-9
1st – Adam Wampler – Odyssey Martial Arts
2nd – Victor Debartolomeis – Odyssey Martial Arts
3rd – Joey Plyler – Fight To Win / BJJ Inc.

85 – 90 lbs Beginner / Intermediate Ages 10-12
1st – Gabe Dollison – Risenburg Fighting Systems
2nd – Joshua Yeshulas – Team ROC / MAASPI
3rd – Simon Pearl – Odyssey Martial Arts

92 – 96 lbs Intermediate / Advanced Ages 10-12
1st – Kayla Hill – Odyssey Martial Arts
2nd – Freddy Fusco – Team ROC / MAASPI
3rd – Shaun Price – Odyssey Martial Arts

95 – 101 lbs Beginner Ages 11-12
1st – Carter Styons – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Karen Vilchis – Immortal BJJ / Rapid Fitness
3rd – Konrad Bean – Immortal BJJ / Revolution Self Defense

96 – 103 lbs Intermediate / Advanced Ages 12-14
1st – Safia Nizami – Odyssey Martial Arts
2nd – Savannah York – Odyssey Martial Arts
3rd – Robert Rush – Relson Gracie / Fitness Edge MMA

103 – 119 lbs Beginner Ages 13-16
1st – Ezekiel Gayton
2nd – Nick Campbell – Ground Control
3rd – Cameron Lindsey – Odyssey Martial Arts

109 – 117 lbs Beginner / Intermediate Ages 10-12
1st – Dakota Lester – Absolute Jiu Jitsu
2nd – Jessie Brannan – Odyssey Martial Arts
3rd – Kaleyah Volk – Odyssey Martial Arts

112 – 122 Intermediate / Advanced Ages 13-15
1st – Markia Anderson – Odyssey Martial Arts
2nd – Samuel Hand – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
3rd – Bradley Williams – Odyssey Martial Arts

119 – 125 lbs Beginner Age 17
1st – Eric Witt – Odyssey Martial Arts
2nd – Deanna DeCoursey – Odyssey Martial Arts

122 – 128 lbs Beginner / Intermediate Ages 12-12
1st – Travis Price – Odyssey Martial Arts
2nd – Bobby James – Machadi / RIMA
3rd – Logan Harris – Odyssey Martial Arts

122 – 130 lbs Beginner/Intermediate Exhibition Ages 12-13
1st – Bailey Miller – Gracie Barra NC
2nd – Logan Harris – Odyssey Martial Arts

126 – 128 lbs Beginner Ages 13-15
1st – Cameron Smith – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Chris Benson – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
3rd – Noah Padden – Machado / RIMA

130 – 134 lbs Intermediate / Advanced Ages 12-13
1st – Nathaniel Hunt – Odyssey Martial Arts
2nd – Bailey Miller – Gracie Barra NC

131 – 141 Beginner / Intermediate / Advanced Ages 15-17
1st – Timmy Blevins – Odyssey Martial Arts
2nd – Alex Nizami – Odyssey Martial Arts
3rd – Elijah Gayton

140 -1 58 lbs Advanced Ages 14 – 17
1st – Zach Ledford – Nova Uniao / Evolution MMA
2nd – Alec Cerruto – Team ROC / MAASPI
3rd – David Pullen – Odyssey Martial Arts

145 – 153 lbs Beginner / Intermediate Ages 14 – 17
1st – Luke Turner – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Josh Williams – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
3rd – Ben Berger – Machado / RIMA

156 – 164 Beginner / Intermediate Ages 14 – 16
1st – Evan Brawner
2nd – Christopher Winterholler – Machado / RIMA

171 and up Intermediate Ages 14 – 17
1st – Jonathan Williams – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Joshua Masters – Team ROC / Alamance Black Belt Academy
3rd – Nicodemus Hunt – Odyssey Martial Arts

Juvenile Gi Division Results
Beginner Divisions
40 – 46 lbs Ages 5-7
1st – Adam Nizami – Odyssey Martial Arts
2nd – Landon Holland – FE MMA
3rd – Alayna Israel – Team ROC / MAASPI

52 – 55 lbs Ages 6-7
1st – Daniel Howell – Odyssey Martial Arts
2nd – Dylan Parrish – Odyssey Martial Arts
3rd – Mathwe Pontes – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

54 – 62 lbs Ages 9-10
1st – Austin Hall – Odyssey Martial Arts
2nd – Logan Brewer – Odyssey Martial Arts
3rd – Dylan Grady – Odyssey Martial Arts

63 – 64 lbs Age 7
1st – Aiden McCafferty – Team ROC / MAASPI
2nd – Meadow Myers – Relson Gracie / Fitness Edge MMA
3rd – Aliam Appler – NC3 Athletics / Evolution MMA

65 – 66 lbs Ages 9-10
1st – Reghan Pugh – Odyssey Martial Arts
2nd – Camden Giroux – Odyssey Martial Arts
3rd – Kyle Overbay – Team ROC / Forged Fitness

72 – 77 lbs Ages 10-12
1st – Andrew Brewer – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Brandon Coates – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
3rd – Alexus Walters – NC3 Athletics / Evolution MMA

85 – 96 lbs Ages 11-12
1st – Skyler Perron – Odyssey Martial Arts
2nd – Carter Styons – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
3rd – Trent Taylor – Odyssey Martial Arts

103 – 110 lbs Ages 10-11
1st – Kaleyah Volk – Odyssey Martial Arts
2nd – Landon Brewer – Odyssey Martial Arts
3rd – Tatiana Johnson – Havelock PMA

117 – 126 lbs Ages 11 – 13
1st – Cameron Smith – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Cameron Lindsey – Odyssey Martial Arts
3rd – Jesse Brannan – Odyssey Martial Arts

119 – 125 lbs Age 17
1st – Eric Witt – Odyssey Martial Arts
2nd – Deanna DeCoursey – Odyssey Martial Arts

146 – 153 lbs Age 15 – 17
1st – Joshua Williams – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Jason Dunlow – Odyssey Martial Arts

Intermediate/Advanced Divisions
42 – 46 lbs Ages 6-9
1st – Collin Mack – Odyssey Martial Arts
2nd – Nicholas Lefenestrey – Team ROC / Forged Fitness

58 – 66 lbs Ages 8-9
1st – Leighton Fesman – Odyssey Martial Arts
2nd – AJ Hall – Odyssey Martial Arts
3rd – Julian Mathamba – Team ROC / Forged Fitness

60 – 67 lbs Ages 11 – 13
1st – Chase Leuchtmann – Odyssey Martial Arts
2nd – Blake Edwards – Triangle Jiu Jitsu / Templar

75 – 77 lbs Ages 8-11
1st – Victor Debartolomeis – Odyssey Martial Arts
2nd – Adam Wampler – Odyssey Martial Arts
3rd – Harrison DePierro – Team ROC / Forged Fitness

87 – 92 lbs Ages 8-10
1st – David Hunt – Odyssey Martial Arts
2nd – Shaun Price – Odyssey Martial Arts
3rd – Austin Peck – Odyssey Martial Arts

90 – 96 lbs Ages 11 – 12
1st – Kayla Hill – Odyssey Martial Arts
2nd – Freddy Fusco – Team ROC / MAASPI
3rd – Simon Pearl – Odyssey Martial Arts

96 – 100 lbs Ages 12 – 14
1st – Safia Nizami – Odyssey Martial Arts
2nd – Savannah York – Odyssey Martial Arts

103 – 111 Age 12
1st – Dakota Lester – Absolute Jiu Jitsu
2nd – Robert Rush – Relson Gracie / Fitness Edge MMA

111 – 119 lbs Ages 13 – 14
1st – Brad Williams – Odyssey Martial Arts
2nd – Charlie Hallman – Odyssey Martial Arts
3rd – Elizabeth Mutia – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

128 – 134 lbs Ages 12-13
1st – Nathaniel Hunt – Odyssey Martial Arts
2nd – Bailey Miller – Gracie Barra NC
3rd – Travis Price – Odyssey Martial Arts

135 – 156 lbs Ages 14 – 16
1st – Luke Turner – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Jack Parker – Team ROC / Alamance Black Belt Academy
3rd – Alec Cerruto – Team ROC / MAASPI

171 and up Ages 14 – 15
1st – Joshua Masters – Team ROC / Alamance Black Belt Academy
2nd – Noah Lane – Odyssey Martial Arts
3rd – Nicodemus Hunt – Odyssey Martial Arts

Juvenile Blue Belt Divisions
up to 136 lbs
1st – Alex Nizami – Odyssey Martial Arts
2nd – Markia Anderson – Odyssey Martial Arts
3rd – Luis Martinez – Immortal BJJ / Revolution Self Defense

140 lbs and up
1st – Zach Ledford – Nova Uniao / Evolution MMA
2nd – Luke Schwarze – Great Grappling
3rd – Jonathan Williams – Immortal BJJ / Revolution Self Defense

Men’s No Gi Division Results
Novice Absolute
1st – Victor Franco – Team ROC / Fayetteville
2nd – Chad Giles – Goat Dojo / Gracie University
3rd – Jeremy Seff – Team ROC / TFTC Academy

Novice up to 135.5
1st – Jamie Wheeler – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Marcus Levester – Team One
3rd – Christopher Laboo – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Novice 135.5 – 149
1st – Jeremy Seff – Team ROC / TFTC Academy
2nd – Addison Williams – Team ROC / Fayetteville

Novice 149 – 162
1st – Edgar Vela – Havelock PMA
2nd – Michaud Low – Team ROC / Chapel Hill
3rd – Adam Koenig – Moreno BJJ

Novice 162 – 175.5
1st – Chad Giles – Goat Dojo / Gracie University
2nd – Matt Mancuso – Immortal BJJ / Rapid Fitness
3rd – Jacob McLaughlin – Immortal BJJ / Rapid Fitness

Novice 175.5 – 188.5
1st – Jonathan Gardner – Machado / RIMA
2nd – Jim Radle – Nova Uniao / Evolution MMA
3rd – Alex Deveney – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Novice 188.5 – 202
1st – Reggie Contreras – Team ROC / Fayetteville
2nd – Jason Jordan – Team ROC / TFTC AcademY
3rd – Chris Adams – Team CMA / Elite Fitness Center

Novice 215 and up
1st – Tunene Jackson – Diesel
2nd – Victor Franco – Team ROC / Fayetteville

Beginner Absolute
1st – Javier Lopez – Team ROC / Fayetteville
2nd – Sean Smith – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
3rd – Alex Brown – Absolute Jiu Jitsu

Beginner 135.5 – 149
1st – Alex Brown – Absolute Jiu Jitsu
2nd – Jon Sachs – Team One
3rd – John Basch – Odyssey Martial Arts

Beginner 149 – 162
1st – Daniel Davis – Outfox MMA
2nd – Garrett Bucksath – NC3 Athletics / Evolution MMA
3rd – Curtis Owens – Core MMA

Beginner 162 – 175.5
1st – Lane Middleton – Team ROC / AAMAA
2nd – Cenk Turkmen – Immortal BJJ / Rapid Fitness
3rd – Marco Wenneson – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Beginner 175.5 – 188.5
1st – Mikal Vasquez
2nd – Jonathon Strickland – Moreno BJJ
3rd – Javier Lopez – Team ROC / Fayetteville

Beginner 188.5 – 215
1st – Ryan Smith – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Michael Peterson – Raijin BJJ / LA Boxing
3rd – William Gray – Team One

Beginner 215 and up
1st – Sean Smith – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
2nd – Thaddeus Crafford – Moreno BJJ
3rd – Jeff Walthers – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Intermediate Absolute
1st – Ryan Lee – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Alan Munoz – Moreno BJJ

Intermediate 122.5 – 135.5
1st – Dan Baldwin – Moreno BJJ
2nd – Alex Nizani – Odyssey Martial Arts
3rd – Timmy Blevins – Odyssey Martial Arts

Intermediate 135.5 – 149
1st – Jarrod Miller – Team ROC / TFTC Academy
2nd – Dustin Gooden – Moreno BJJ
3rd – Matt Coakley – Team ROC / Forged Fitness

Intermediate 149 – 162
1st – Brett Beaber – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Frankie Vincent – Knuckle Up
3rd – Jake Anson – Team ROC / TFTC Academy

Intermediate 162 – 175.5
1st – Alan Munoz – Moreno BJJ
2nd – John Kunkel – ASU
3rd – Mark Pellon – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club

Intermediate 175.5 – 188.5
1st – Aaron Kershaw – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
2nd – Daniel Branch – Edge
3rd – Scott Prybylowicz – Team One

Intermediate 188.5 – 215
1st – Christopher Schwartz – NC2 Athletics / Evolution MMA
2nd – Kyle Davenport – First Family Fight Team
3rd – Antonio Brown – Immortal BJJ / Rapid Fitness

Intermediate 215 and up
1st – Ryan Lee – Immortal BJJ / Rapid Fitness
2nd – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Luke Ertle – Team ROC / AAMAA

Advanced Absolute
1st – Cody Maltais – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Brian Masters – OutFox MMA
3rd – Jesse Hertzog – Team ROC / Fayetteville

Advanced 135.5 – 149
1st – Bagels Telford – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Max Dorin – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Grant Harris – Nova Uniao / Evolution MMA

Advanced 149 – 162
1st – Thomas Kubacki – Lloyd Irvin / BJJ United
2nd – Brett Millea – BJJ Revolution / Richmond BJJ
3rd – Cody Maltais – Team ROC / Forged Fitness

Advanced 162 – 175.5
1st – Nicholas Walters – Moreno BJJ
2nd – Kevin Hooks – Immortal BJJ / Rapid Fitness

Advanced 175.5 – 188.5
1st – Matt Masser – Moreno BJJ
2nd – Matt Cotter – Immortal BJJ / Rapid Fitness
3rd – Plutarco Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Advanced 18.5 – 202
1st – Jay Speight – Team ROC / AAMAA
2nd – Matt Moretz – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Elliot Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Advanced 215 and up
1st – John Constantatos – Team ROC / TFTC Academy
2nd – Allen Wiseman – Team ROC / Fayetteville

Women’s No Gi Division Results
Beginner Absolute
1st – Tania Calderon-Griek – Team ROC / Fayetteville
2nd – Stephanie Wood – Immortal BJJ / Rapid Fitness
3rd – Jennifer Calogero – Nova Uniao / Evolution MMA

Beginner 124.5 – 135.5
1st – Ashley McClelland – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd3. – Deanna DeCoursey – Odyssey Martial Arts

Beginner 135.5 – 158
1st – Tania Calderon-Griek – Team ROC / Fayetteville
2nd – Daisha McBath – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club

Beginner 158 and up
1st – Melody Lopez – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club
2nd – Stephanie Wood – Immortal BJJ / Rapid Fitness
3rd – Jennifer Calogero – Nova Uniao / Evolution MMA

Intermediate Absolute
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Shannon Scott – Gustavo Machado / Virginia Beach

Intermediate 124.5 – 135.5
1st – Markia Anderson – Odyssey Martial Arts
2nd – Valerie Buchite – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club

Intermediate 158 and up
1st – Shannon Scott – Gustavo Machado / Virginia Beach
2nd – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Stacey Rogers – Odyssey Martial Arts

30+ No Gi Division Results
Beginner Absolute
1st – Chad Pehowic – Team ROC / Fayetteville
2nd – Larry Rivers – T eam CMA / Cornerstone Martial Arts
3rd – Jim Radle – Nova Uniao / Evolution MMA

Beginner up to 162
1st – Jamie Wheeler – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Curtis Owens – Core MMA

Beginner 162 – 175.5
1st – Chad Giles – Goat Dojo / Gracie University
2nd – Greg Pugh – Odyssey Martial Arts
3rd – William Johnson – Great Grappling

Beginner 175.5 – 188.5
1st – Jim Radle – Nova Uniao / Evolution MMA
2nd – Jay McClure – Odyssey Martial Arts

Beginner 188.5 – 202
1st – Billy Capps – Team CMA / Cornerstone Martial Arts
2nd – Jason Mask – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Reggie Contreras – Team ROC / Fayetteville

Beginner 215 and up
1st – Chad Pehowic – Team ROC / Fayetteville
2nd – Robert Bonardi – Great Grappling

Intermediate Absolute
1st – Ryan Lee – Immortal BJJ / Rapid Fitness
2nd – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – David Foster – Immortal BJJ / Rapid Fitness

Intermediate 135.5 – 162
1st – Justin Oh – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Anthony Ravine – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro

Intermediate 162 – 175.5
1st – Tim Compton – Triangle Jiu Jitso / Goldsboro
2nd – Jason Carver – Team ROC / AAMAA
3rd – Bill Baragona – Team ROC / Forged Fitness

Intermediate 175.5 – 188.5
1st – De McFadyen – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Tony Lynch – Wright’s Extreme Martial Arts
3rd – Gregory Brown – Team ROC / Forged Fitness

Intermediate 188.5 – 215
1st – Derrick Boykins – Team ROC / Fayetteville
2nd – Donald Johnson – Havelock PMA
3rd – Eric Cloninger – Fight To Win / BJJ, Inc.

Intermediate 215 and up
1st – Ryan Lee – Immortal BJJ / Rapid Fitness
2nd – John Wilkins – Team CMA / Elite Training Center
3rd – David Foster – Immortal BJJ / Rapid Fitness

Advanced Absolute
1st – Jason Kwast – Team ROC / Fayetteville
2nd – Allen Wiseman – Team ROC / Fayetteville
3rd – David Noblit – Team ROC / TFTC Academy

Advanced 162 – 175.5
1st – Jason Kwast – Team ROC / Fayetteville
2nd – James Ronsick – Ashboro School of Martial Arts

Advanced 202 and up
1st – Allen Wiseman – Team ROC / Fayetteville
2nrd – David Noblit – Team ROC / TFTC Academy

Men’s Gi Division Results
White Belt Absolute
1st – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Jarrod Miller – Team ROC / TFTC Academy
3rd – Lincoln Jones – Valley Jiu Jitsu

White Belt 122.5 – 135.5
1st – William Pate – Immortal BJJ / Rapid Fitness
2nd – Eric Witt – Odyssey Martial Arts
3rd – Christopher Laboo – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

White Belt 135.5 – 149
1st – Jarrod Miller – Team ROC / TFTC AcademY
2nd – Matt Coakley – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Jesse Diana – Ribiero Jiu Jitsu / Combat Club

White Belt 149 – 162
1st – Garrett Bucksath – NC3 Athletics / Evolution MMA
2nd – Daniel Davis – Outfox MMA
3rd – Maybin Simfukwe – Team ROC / Fayetteville

White Belt 162 – 175.5
1st – Brandon Pennington – OutFox MMA
2nd – John Kunkel – ASU
3rd – Lincoln Jones – Valley Jiu Jitsu

White Belt 175.5 – 188.5
1st – Javier Lopez – Team ROC / Fayetteville
2nd – Jim Radle – Nova Uniao / Evolution MMA
3rd – John Gardner – Machado / RIMA

White Belt 188.5 – 215
1st – Brian Masters – OutFox MMA
2nd – Michael Peterson – Raijin BJJ / LA Boxing
3rd – Billy Capps – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

White Belt 215 and up
1st – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Thaddeus Crafford – Moreno BJJ
3rd – Jeff Walthers – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Blue Belt Absolute
1st – Christopher Schwartz – NC3 Athletics / Evolution MMA
2nd – Vincent Myers – Team CMA / Cornerstone Martial Arts
3rd – Joshua O’Day – Ribiero Jiu Jitsu / Combat Club

Blue Belt 122.5 – 135.5
1st – Sterling Dise – Odyssey Martial Arts
2nd – Alex Nizami – Odyssey Martial Arts
3rd – Dan Baldwin – Moreno BJJ

Blue Belt 135.5 – 149
1st – Bagels Telford – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Max Dorin – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Tim McNamara – Team ROC / Forged Fitness

Blue Belt 149 – 162
1st – Brett Beaber – Immortal BJJ / Rapid Fitness
2nd – Shane O’Hara – BJJ Revolution / Richmond BJJ
3rd – Jake Anson – Team ROC / TFTC Academy

Blue Belt 162 – 175.5
1st – Kevin Hooks – Immortal BJJ / Rapid Fitness
2nd – Mark Pellon – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club
3rd – Bradley Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Blue Belt 175.5 – 188.5
1st – Brad Richardson – Nova Uniao / Evolution MMA
2nd – Hayden Ireland – Moreno BJJ
3rd – Don Clark – Rapid Fitness / Immortal BJJ

Blue Belt 188.5 – 215
1st – Christopher Schwartz – NC3 Athletics / Evolution MMA
2nd – Brad Morris – Team CMA / Cornerstone Martial Arts
3rd – George Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Blue Belt 215 and up
1st – Roel Escamilla – Ribiero Jiu Jitsu / Combat Club
2nd – Vincent Myers – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Purple Belt Absolute
1st – Thomas Kubacki – Lloyd Irvin / BJJ United
2nd – Jesse Hertzog – Team ROC / Fayetteville
3rd – Elliot Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Purple Belt 135.5 – 162
1st – Thomas Kubacki – Lloyd Irvin / BJJ United
2nd – Jesse Hertzog – Team ROC / Fayetteville
3rd – Ted Clark – Gustavo Machado / Virginia Beach

Purple Belt 175.5 – 188.5
1st – Jamie Pickett – Moreno BJJ
2nd – Elliot Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Brown Belt Absolute
1st – Heath Chapman – Moreno BJJ
2nd – Adam Jetton – Nova Uniao / Evolution MMA
3rd – Nicholas Walters – Moreno BJJ

Brown Belt 149 – 162
1st – Brett Millea – BJJ Revolution / Richmond BJJ
2nd – Cody Maltais – Team ROC / Forged Fitness

Brown Belt 162 – 188.5
1st – Heath Chapman – Moreno BJJ
2nd – Adam Jetton – Nova Uniao / Evolution MMA
3rd – Nicholas Walters – Moreno BJJ

Women’s Gi Division Results
White Belt Absolute
1st – Ashley McClelland – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Tania Calderon-Griek – Team ROC / Fayetteville
3rd – Jennifer Calogero – Nova Uniao / Evolution MMA

White Belt 113.5 – 135.5
1st – Ashley McClelland – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Erin Hansen – Yamasaki / DC
3rd – Deanna DeCoursey – Odyssey Martial Arts

White Belt 135.5 – 158
1st – Tania Calderon-Griek – Team ROC / Fayetteville
2nd – Daisha McBath – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club

White Belt 158 and up
1st – Jennifer Calogero – Nova Uniao / Evolution MMA
2nd – Emily Holt – NC3 Athletics / Evolution MMA
3rd – Melody Lopez – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club

Blue Belt Absolute
1st – Shannon Scott – Gustavo Machado / Virginia Beach
2nd – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Megan Moskow – Nova Uniao / Evolution MMA

Blue Belt up to 135.5
1st – Markia Anderson – Odyssey Martial Arts
2nd – Megan Moskow – Nova Uniao / Evolution MMA
3rd – Valerie Buchite – Ribeiro Jiu Jitsu / Combat Club

Blue Belt 158 and up
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Shannon Scott – Gustavo Machado / Virginia Beach

30+ Gi Division Results
White Belt Absolute
1st – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Larry Rivers – Team CMA / Cornerstone Martial Arts
3rd – Jason Mask – Triangle Jiu Jitsu / Durham

White Belt 162 – 175.5
1st – Evan Whitman – Raijin BJJ / LA Boxing
2nd – Greg Pugh – Odyssey Martial Arts
3rd – William Johnson – Great Grappling

White Belt 175.5 – 188.5
1st – Jim Radle – Nova Uniao / Evolution MMA
2nd – Jay McClure – Odyssey Martial Arts

White Belt 188.5 – 215
1st – Chon Rosa – Tam ROC / Fayetteville
2nd – Derrick Boykins – Team ROC / Fayetteville
3rd – Reggie Contreras – Team ROC / Fayetteville

White Belt 215 and up
1st – Dwayne Taylor – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Chad Pehowic – Team ROC / Fayetteville
3rd – Robert Bonardi – Great Grappling

Blue Belt Absolute
1st – Hameed Sanders – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Scott Bass – Gustavo Machado / Pendergrass Rocky Mount
3rd – Brad Morris – Team CMA / Cournerstone Martial Arts

Blue Belt 135.5 – 149
1st – Justin Oh – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Brandon Boggs – Team ROC / Forged Fitness

Blue Belt 149 – 162
1st – Anthony Ravine – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
2nd – Cliff Lewin – Triangle Jiu Jitsu / Templar
3rd – Rolando Reyes – Team ROC / TFTC Academy

Blue Belt 162 – 175.5
1st – Tim Smario – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Joseph Katzberg – Moreno BJJ
3rd – Brad Acosta – Team ROC / TFTC Academy

Blue Belt 175.5 – 188.5
1st – Hameed Sanders – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Tony Lynch – Wright’s Extreme Martial Arts
3rd – Greg Brown – Team ROC / Forged Fitness

Blue Belt 188.5 – 202
1st – Matt Robinson – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Sam Mangum – Immortal BJJ / Rapid Fitness

Blue Belt 202 – 215
1st – Erich Cloninger – Fight To Win / BJJ Inc
2nd – Brad Morris – Team CMA / Cornerstone Martial Arts

Blue Belt 215 and up
1st – Allen Wiseman – Team ROC / Fayetteville
2nd – Scott Bass – Gustavo Machado / Pendergrass Rocky Mount
3rd – John Wilkins – Team CMA / Elite Training Center

Purple Belt Absolute
1st – Travis Wheeler – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
2nd – Gardner Watkins – Nova Uniao / Evolution MMA

Purple Belt 162 – 188.5
1st – Travis Wheeler – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
2nd – George Yulee – Havelock PMA

Brown  Belt 162 – 175.5
1st – Jason Kwast – Team ROC / Fayetteville
2nd – Rick Screeton – NC3 Athletics / Evolution MMA

215 and up
1st – Jon Plyler – Fight to Win / BJJ Inc
2nd – Eric Griffin – Gustavo Machado / Pendergrass Rocky Mount