Junior Championships 2010


No Gi Advanced
68-77 lbs
Ages 9-11
1st – Romeo Gilmore (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Kai Lockhart ( Pedro Sauer / LINXX Academy)
3rd – Allahna Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)

77-89 lbs
Ages 11-14
1st – Jeremiah Robinson (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joseph Scott (Balance / Baltimore BJJ)
3rd – Justin Waters (Lloyd Irvin / Camp Springs)

97-108 lbs
Ages 12-14
1st – Ti-Jean Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Moises Maittre (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Thomas Mullen (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

111-117 lbs
Ages 12-14
1st – Christopher Tran (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Ross Olexa (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Marquis Whitlow (Lloyd Irvin / Camp Springs)

105-120 lbs
Ages 14-17
1st – Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Forest Lee (Satsuma)
3rd – Nick Page (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

133 – 135 lbs
Age 16
1st – Austin Ulry (Hayastan / IMB)
2nd – Justin White (Pedro Sauer / World Class)

135 – 139 lbs
Ages 14-17
1st – Cedric Bryant (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Justin White (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Nathias Mansel (Satsuma)

147 lbs and up
Ages 15-17
1st – Derrick Holmes (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Logan Mansel (Satsuma)
3rd – Joshua Smalley (Lloyd Irvin / Camp Springs)

No Gi Intermediate
51-55 lbs
Ages 6-7
1st – Mason Hollis (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Riley Sheng (Clinch Academy)

50-59 lbs
Ages 9-11
1st – Brendan Bill (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Tito Nunez (Yamasaki / Rockville)
3rd – Hannah Forsyth (Pedro Sauer / World Class)

61-73 lbs
Ages 8-10
1st – Seth Fillers (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Trey Anderson (VBAMA)
3rd – Elijah Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)

71 lbs
Ages 11-13
1st – Joey Prata (MAMMA’s Boys)
2nd – Timothy Triguero (Balance / Baltimore BJJ)

85-89 lbs
Ages 12-14
1st – Shawn Suser (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Rebecca Forsyth (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Zach Leher (MAMMA’s Boys)

95-96 lbs
Ages 11-12
1st – Thomas Mechling (Yamasaki / Yamasaki Training Center)
2nd – Joey Dongoski (Grapplers Guild / MMA Institute)
3rd – Corey Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)

109-112 lbs
1st – Steven Parsons (Team Combat / Combat Sports Center)
2nd – Sydney Allen (Pedro Sauer / World Class)

129-139 lbs
1st – Jaron Smith (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Savannah Weatherford (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Sherwen Triguero (Balance / Baltimore BJJ)

147-153 lbs
Ages 14-15
1st – Trystan Balderston (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Adam Hale (Team Combat / Combat Sports Center)
3rd – John Rivera (Pedro Sauer / One Spirit)

155 and up
Ages 14-17
1st – TC Li (Satsuma)
2nd – Dericka Anderson (Lloyd Irvin / Camp Springs)

No Gi Beginner
44-50 lbs
Age 6
1st – Mia Broadway (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joey Yourgevidge (de la Riva / Conquest BJJ)

55-64 lbs
Ages 6-9
1st – Alex Ramos (Trident Academy)
2nd – Keven Elliott (Lloyd Irvin / Crazy 88)
3rd – Amier Wynn (Norfolk Karate Academy)

65-73 lbs
Ages 8-10
1st – Gavin Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Muhammad Jafri (de la Riva / Conquest BJJ)
3rd – Ryan Smith (Lloyd Irvin / Camp Springs)

81-85 lbs
Ages 10-12
1st – Braxton Thomas (Lloyd Irvin / The Lab)
2nd – Star Chase (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Johnnie Owens (Satsuma)

88-97 lbs
Ages 6-10
1st – Jacob Bringham (Trident Academy)
2nd – Jael Winsett (Yamasaki / Rockville)
3rd – Alex Oates (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)

90-97 lbs
Ages 11-12
1st – Theresa Blaz (Team Mannon / Tech MMA)
2nd – Rebecca Bringham (Trident Academy)

100-119 lbs
Ages 13-15
1st – Eric Jamieson (Yamasaki / Springfield)
2nd – DeAndre Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
3rd – Vincient Arnold (Pedro Sauer / Hybrid Academy)

100-132 lbs
Ages 10-12
1st – Austin Snyder (Trident Academy)
2nd – Jacob Plunkett (Pedro Sauer / Hybrid Academy)
3rd – Robby Saavedra (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)

129-150 lbs
Ages 14-17
1st – Elciley Freitas (American Top Team)
2nd – Patrick Chung (Hayastan / IMB)
3rd – Austin Moore (Lloyd Irvin / Crazy 88)

153-168 lbs
Ages 14-17
1st – Robert Hall (Ludus Martial Arts)
2nd – Chase Moss (Patrick Henry High School)
3rd – Robert Gooch (Leo Dalla)

195 lbs and up
Age 17
1st – Danny Johnson (Patrick Henry High School)
2nd – Rodney Furr (Satsuma)
3rd – James Hartwell (Maryland BJJ)

Teen Blue Belt
135-137 lbs
1st – Cedric Bryant (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Justin White (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Kiana Washington (Lloyd Irvin / Camp Springs)

147 and up
1st – Derrick Holmes (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Logan Mansel (Satsuma)
3rd – Jacob Mullen (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

Gi Advanced
68-77 lbs
Ages 9-11
1st – Kai Lockhart (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Allahna Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Romeo Gilmore (Lloyd Irvin / Camp Springs)

77-97 lbs
Ages 11-14
1st – Jeremiah Robinson (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Moises Maittre (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Justin Waters (Lloyd Irvin / Camp Springs)

108-119 lbs
Ages 12-13
1st – Ross Olexa (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Marquis Whitlow (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Thomas Mullen (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

102-114 lbs
Ages 14-17
1st – Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Christopher Tran (Lloyd Irvin / Crazy 88)
3rd – Ti-Jean Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)

136 lbs and up
1st – Joshua Smalley (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Angelo Claiborne (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Dalton Robinson (Satsuma)

Gi Intermediate
51-55 lbs
Ages 6-7
1st – Riley Sheng (Clinch Academy)
2nd – Mason Hollis (Lloyd Irvin / Crazy 88)

50-61 lbs
Ages 9-11
1st – Brendan Bill (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Tito Nunez (Yamasaki / Rockville)
3rd – Hannah Forsyth (Pedro Sauer / World Class)

63-73 lbs
Ages 8-11
1st – Seth Fillers (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Elijah Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Timothy Triguero (Balance / Baltimore BJJ)

85-98 lbs
Ages 13-14
1st – Shawn Suser (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Rebecca Forsyth (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Kevin Stumme (Balance / Baltimore BJJ)

89-99 lbs
Ages 10-12
1st – Corey Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joey Dongoski (Grapplers Guild / MMA Institute)
3rd – Marco Rodriguez (Lloyd Irvin / Camp Springs)

101-112 lbs
Ages 12-14
1st – Steven Parsons (Team Combat / Combat Sports Center)
2nd – Thomas Mechling (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

129-139 lbs
Ages 12-13
1st – Jaron Smith (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Cameron Alston (Balance / Baltimore BJJ)
3rd – Dalton Ernst (Balance / Baltimore BJJ)

133 and up
Ages 14-17
1st – Austin Ulry (Hayastan / IMB)
2nd – Adam Hale (Team Combat / Combat Sports Center)
3rd – TC Li (Satsuma)

Gi Beginner
44-50 lbs
Age 6
1st – Mia Broadway (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joey Yourgevidge (de la Riva / Conquest BJJ)

55-64 lbs
Ages 6-9
1st – Jaylen Dick (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Alex Ramos (Trident Academy)
3rd – Jared Esteban (Pedro Sauer / LINXX Academy)

65-68 lbs
Ages 8-10
1st – Gavin Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Dylan Cain (Leo Dalla)
3rd – Ryan Smith (Lloyd Irvin / Camp Springs)

70-73 lbs
Ages 8-10
1st – Odysseus Augeros (Formula BJJ)
2nd – Muhammad Jafri (de la riva / Conquest BJJ)
3rd – Natalie Yourgevidge (de la riva / Conquest BJJ)

77-85 lbs
Ages 10-12
1st – Braxton Thomas (Lloyd Irvin / The Lab)
2nd – Star Chase (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Mikee Pou (Leo Dalla)

88-95 lbs
Ages 6-9
1st – Alex Oates (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)
2nd – Colleen Rink (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)
3rd – Jael Winsett (Yamasaki / Rockville)

90-107 lbs
Ages 10-12
1st – Jacob Plunkett (Pedro Sauer / Hybrid Academy)
2nd – Theresa Blaz (Team Mannon / Tech MMA)
3rd – Rebecca Bringham (Trident Academy)

100 – 110 lbs
Ages 13-15
1st – DeAndre Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Vincient Arnold (Pedro Sauer / Hybrid Academy)
3rd – Eric Jamieson (Yamasaki / Springfield)

129-138 lbs
Ages 11-12
1st – Patrick Chung (Hayastan / IMB)
2nd – Scott Lewis (Edge MMA / VA TKD)
3rd – Joey McKay (Formula BJJ)

141-156 lbs
Ages 14-17
1st – Elciley Freitas (American Top Team)
2nd – Daniel Honeycutt (Satsuma)
3rd – Austin Moore (Lloyd Irvin / Crazy 88)

177 lbs and up
1st – Rodney Furr (Satsuma)
2nd – LJ Hand (BJJ Revolution / Revolution BJJ)

July 10, 2010

Patrick Henry High School
12449 W Patrick Henry Rd
Ashland, VA 23005-3152