GrappleMania NC Dec ’09


Results
Men’s No Gi Advanced  Divisions Absolute
1st – Jerrod Sanders – Kruel Militia
2nd – Jarrett Church – BJJ Revolution
3rd –  Darrin Billock – Kruel Militia

140 – 149.9 lbs
1st – James Tomco – Team ROC
2nd – Jason Wingate – Team ROC

150 -159.9 lbs
1st – Jerrod Sanders – Kruel Militia
2nd – Joseph Shearin – Midnight Blue
3rd –  Matt Fuller – Yamasaki

160 – 169 lbs
1st – Jarrett Church – BJJ Revolution
2nd – Christian Montes – Ronin Athletics

199 and up
1st – Nicholas Caggia – Endgame Combat Sports Academy
2nd – Charles Estep – Combat MMA
3rd –  Joseph Marchie – New Bern BJJ

Men’s No Gi Intermediate  Divisions Absolute
1st – Matt Coakley
2nd – Trenton Barnes – Team ROC
3rd –  Brandon Avila – Team ROC

up to 139.9 lbs
1st – Matt Coakley
2nd – Tim McNamara – Team ROC
3rd –  Max Dorin – Team ROC

140 – 149.9 lbs
1st – Patrick Hu – Team ROC
2nd – Lucas Burwell – Gustavo Machado

150 – 159.9 lbs
1st – Adam Mathias – SWAT
2nd – Justin Sellers – Iron Lion Jiu Jitsu
3rd –  Caleb Lewis – Gustavo Machado

160 – 169.9 lbs
1st – Brandon Avila – Team ROC
2nd – Gustavo Firmino – Ryan Gracie

170 – 189.9 lbs
1st – Juan Sanchez – USMC
2nd – Travis Baston – Team ROC
3rd –  William McFayden – Team Wolfpack

190 – 204.9 lbs
1st – Sam Vanderslice – Combat MMA
2nd – John Demitraszek – Octagon

Men’s No Gi Beginner Divisions
Absolute
1st – Joey McCarthy – Team ROC
2nd – Matthew Munz – MMA Academy of Robbins
3rd –  Mark Mordus – Team ROC

130 – 149.9 lbs
1st – Nick Spirito – Fight to Win BJJ
2nd – John Telford – Team ROC
3rd –  Keyon Wilkins – Midnight Blue

150 – 159.9 lbs.
1st – Jon Helton – Next Level Grappling
2nd – Jacob Brantley – LA Boxing
3rd –  Frank Englert – RIMA

160 – 169.9 lbs
1st – Eric Johnson
2nd – Scott Stclair – Kruel Militia
3rd –  Jack Cobb – Ramrod

170 – 179.9 lbs
1st – Richard Engledove – Team ROC
2nd – Christopher Wilburn – Team ROC

180 – 189.9  lbs
1st – Joey McCarthy – Team ROC
2nd – Daniel Nunez – Evolution Fight Academy
3rd –  Matthew Munz – MMA Academy of Robbins

190 – 204.9 lbs
1st – Brian Marshall – Kruel Militia
2nd – Louis Dawson – SWAT

220 and up
1st – Jarret Estep – Midnight Blue
2nd – Brad Knutson
3rd –  Matt Morrison – Team ROC

Men’s No Gi Novice  Divisions Absolute
1st – Dustin Hussey – MMA Academy of Robbins
2nd – Ricky Robinson – Octagon
3rd –  David Reza – Equipe Yulee

up to 139.9 lbs
1st – David Reza – Equipe Yulee
2nd – Travis Darwin – Ramrod

140 – 149.9 lbs
1st – Greg Kelly – Kruel Militia
2nd – David Cook – FTW
3rd –  Luke Pecor – Nova Uniao

150 – 159.9 lbs
1st – Wil Hardison – ABI
2nd – Perry Thomas – Rubao Carioca

160 – 169.9 lbs
1st – Ricky Robinson – Octagon
2nd – Mark McNamara – Kruel Militia
3rd –  Evan Whitman – LA Boxing

170 – 179.9 lbs
1st – Cody Nickell – Team ROC
2nd – Aaron Kershaw – Triangle Jiu Jitsu
3rd –  Todd Fleetwood – RIMA

180 – 189.9 lbs
1st – Jason Lambert – Team ROC
2nd – Chad Wilson – Iron Lion Jiu Jitsu
3rd –  Eric Martindale – Kruel Militia

190 – 204.9 lbs
1st – Joshua Haun – Gustavo Machado
2nd – Chris Aylesworth – Ramrod
3rd –  Marvin Johnson – BJJ Revolution

205 – 219.9 lbs
1st – Josh Tate Evolution – Fight Academy
2nd – Dustin Hussey MMA – Academy of Robbins

Men’s Black Belt Divisions Absolute
1st – Steve Hall – FTW
2nd – Andrew Smith – BJJ Revolution

Men’s Purple Belt Divisions Absolute
1st – Jon Plyler – Alliance
2nd – Joseph Shearin – Midnight Blue
3rd –  Christian Montes – Ronin Athletics

Men’s Blue Belt Divisions Absolute
1st – Joseph Marchie – New Bern BJJ
2nd – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu
3rd –  Matt Fuller – Yamasaki

up to 139.9 lbs
1st – Johnathan Solomon – Team ROC
2nd – Tim McNamara – Team ROC
3rd –  Robert Campbell – Gustavo Machado

140 – 159.9 lbs
1st – Matt Fuller – Yamasaki
2nd – Jerrod Sanders – Kruel Militia
3rd –  Caleb Lewlis – Gustavo Machado

160 – 179.9 lbs
1st – Brandon Avila – Team ROC
2nd – Trenton Barnes – Team ROC
3rd –  Gustavo Firmino – Ryan Gracie

205 and up
1st – Joseph Marchie – New Bern BJJ
2nd – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu

Men’s White Belt Divisions Absolute
1st – Joey McCarthy – Team ROC
2nd – Mark Mordus – Team ROC
3rd –  Matt Morrison – Team ROC

up to 139.9 lbs
1st – John Telford – Team ROC
2nd – David Reza – Equipe Yulee

140 – 149.9 lbs
1st – Blake Risk – Kruel Militia
2nd – Patrick Hu – Team ROC
3rd –  Nick Spirito – FTW

160 – 169.9 lbs
1st – Eric Johnson
2nd – Travis Whitley – Gustavo Machado
3rd –  Mark McNamara – Kruel Militia

170 – 179.9 lbs
1st – Christopher Wilburn – Team ROC
2nd – Cody Nickell – Team ROC
3rd –  Richard Engledove – Team ROC

180 – 189.9 lbs
1st – Joey McCarthy – Team ROC
2nd – Dan Vining – Nova Uniao
3rd –  Matthew Munz – MMA Academy of Robbins

190 – 204.9 lbs
1st – Brian Marshall – Kruel Militia
2nd – Jon Harpst – Gustavo Machado
3rd –  Wade Hamlett – Team ROC

205 – 219.9 lbs
1st – Mark Mordus – Team ROC
2nd – Matt Morrison – Team ROC
3rd –  Dustin Hussey – MMA Academy of Robbins

220 and up
1st – William Chang – Kruel Militia
2nd – Brian Carter – Team ROC

Women’s Intermediate No Gi Divisions
130 and up
1st – June Elliott – Iron Lion Jiu Jitsu
2nd – Kerri Smoot – Mike Carr Karate

Women’s No Gi Beginner Divisions Absolute
1st – Anene Wynn – Lloyd Irvin
2nd – Ashley Coats – Kruel Militia
3rd – Kathryn Lockamy – Team ROC

120 – 134.9 lbs
1st – Anene Wynn – Lloyd Irvin
2nd – Kathryn Lockamy – Team ROC
3rd – Monique Lewis – Equipe Yulee

Women’s White Belt Divisions
Absolute

1st – Anene Wynn – Lloyd Irvin
2nd – Kathryn Lockamy – Team ROC

120 – 134.9 lbs
1st – Anene Wynn – Lloyd Irvin
2nd – Monique Lewis – Equipe Yulee
3rd –  Megan Moskow – Evolution

135 and up
1st – Ashley Coats – Kruel Militia
2nd – Clairice Dale – Team ROC

30+ No Gi Advanced Divisions Absolute
1st – Ray Simpson – Team ROC
2nd – Brad McDonald – Team Wolfpack
3rd –  Justin Kornfeld – BJJ Revolution

160 – 179.9 lbs
1st – Christian Montes – Ronin Athletics
2nd – Brad McDonald – Team Wolfpack

30+ No Gi Intermediate Divisions Absolute
1st – Drew Culbreth – Team ROC
2nd – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu
3rd –  Boomer Hogabom – Team Wolfpack

up to 159.9 lbs
1st – Boomer Hogabom – Team Wolfpack
2nd – Garvin Anton – Team ROC

160 and up
1st – Travis Baston – Team ROC
2nd – William McFayden – Team Wolfpack

30+ No Gi Beginner Divisions Absolute
1st – Ian Jackson – Stronghold MMA
2nd – Jason Reid – Octagon
3rd –  Evan Whitman – Stronghold MMA

up to 159.9 lbs
1st – Wil Hardison – ABI
2nd – Jeffrey Howard

160 – 179.9 lbs
1st – Ian Jackson – Stronghold MMA
2nd – Tom Kunath – Iron Lion
3rd –  Todd Schmidt – Evolution

180 – 199.9 lbs
1st – John Lothes – Evolution
2nd – Phil Sampson – Iron Lion Jiu Jitsu
3rd –  Jason Lambert – Team ROC

200 and up
1st – Jason Reid – Octagon
2nd – Josh Bigham – Adrenaline EWO

30+ Purple Belt Divisions
160 – 179.9 lbs
1st – Christian Montes – Ronin Athletics
2nd – Ray Simpson – Team ROC

30+ Blue Belt Divisions Absolute
1st – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Garvin Anton – Team ROC

up to 159.9 lbs
1st – Drew Culbreth – Team ROC
2nd – Garvin Anton – Team ROC

160 – 179.9 lbs
1st – Travis Baston – Team ROC
2nd – Michael Plants – Team ROC
3rd –  Tim Barnes – Gustavo Machado

200 and up
1st – Mark Bryant – Gustavo Machado
2nd – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu

30+ White Belt Divisions Absolute
1st – Wade Hamlett – Team ROC
2nd – Ian Jackson – Stronghold MMA
3rd –  Brian Carter – Team ROC

180 – 199.9 lbs
1st – John Lothes – Evolution MMA
2nd – Wade Hamlett – Team ROC
3rd –  Jason Lambert – Team ROC

Juvenile No Gi Advanced Divisions
80 – 99 lbs / Age 10
1st – Oscar Ybarra – Team ROC
2nd – Jonah Faneuf – Gustavo Machado

97 – 118 lbs / Ages 12-13
1st – Alec Cerruto – Team ROC
2nd – Chandler Mayo – Mike Carr Karate

Juvenile No Gi Intermediate Divisions
Absolute  (Teens Only)
1st – Josh Smith – Midnight Blue
2nd – Tyler Helton – HHCC

80 – 99.9 lbs
1st – Aaron Tiegs – Team ROC
2nd – Christopher Engel – Team ROC
3rd –  Jonah Faneuf – Gustavo Machado

140 and up
1st – Tyler Helton – HHCC
2nd – Josh Smith – Midnight Blue

Juvenile No Gi Beginner Divisions
Absolute (Teens Only)
1st – Rami Najjar – Octagon
2nd – Travis Connelly – Evolution
3rd –  Scott Smoot – Mike Carr Karate

up to 59.9 lbs
1st – Jesse Rodriguez – Team ROC
2nd – Zach Wolowitz – Mike Carr Karate
3rd –  Jade Andrews – Mike Carr Karate

66 – 75 lbs / Age 9
1st – Linton Holmes – Gustavo Machado
2nd – Diana Valdez – Team ROC

74 – 79 lbs / Ages 10 – 12
1st – David Barr – Mike Carr Karate
2nd – Max Wolowitz – Mike Carr Karate
3rd –  Logan Kilgore – Equipe Yulee

94 – 116 lbs / Ages 7-9
1st – David Plyler – Alliance
2nd – Noah Smith – Mike Carr Karate

97 – 118 lbs / Ages 12 – 16
1st – Michael Boyer – Team ROC
2nd – Hailey Schell – Rubao Carioca
3rd –  Daniel Carr – Mike Carr Karate

120 – 129.9 lbs
1st – Zack Ledford – Nova Uniao
2nd – Josh Branson – Evolution
3rd –  Scott Smoot – Mike Carr Karate

130 – 139.9 lbs
1st – Travis Connelly – Evolution
2nd – Austin Hires
3rd –  Bryce Murray – Gustavo Machado

140 and up
1st – Rami Najjar – Octagon
2nd – Travis Connelly – Evolution
3rd –  Sebastian Brown – ABI

Juvenile Advanced Gi Divisions
86 – 99.9 lbs
1st – Alec Cerruto – Team ROC
2nd – Oscar Ybarra – Team ROC

Juvenile Intermediate Gi Divisions Absolute (Teens Only)
1st – Josh Smith – Midnight Blue
2nd – Chris Hemann – Midnight Blue

88 – 102 lbs / Ages 8-10
1st – Christopher Engel – Team ROC
2nd – Jakob Layton – Team ROC
3rd –  Jonah Tiegs – Team ROC

99 – 109 lbs / Ages 12 – 13
1st – Aaron Tiegs – Team ROC
2nd – Quavon Harris – Midnight Blue

140 and up
1st – Jake Powell – Team ROC
2nd – Josh Smith – Midnight Blue
3rd –  Chris Hemann – Midnight Blue

Juvenile Beginner Gi Divisions
up to 59.9 lbs
1st – Jesse Rodriguez – Team ROC
2nd – Zach Wolowitz – Mike Karr Karate
3rd –  Blake Edwards – Gustavo Machado

66 – 77 lbs / Ages 9-10
1st – Linton Holmes – Gustavo Machado
2nd – Max Wolowitz – Mike Carr Karate
3rd –  Diana Valdez – Team ROC

70 – 80 lbs / Ages 10 – 12
1st – Caleb Hunt – Midnight Blue
2nd – Travis Priest – Gustavo Machado
3rd –  Rachel Cox – The Franciscan School

85 – 101 lbs
1st – Noah Cooke – The Franciscan School
2nd – Abby Doyle – The Franciscan School
3rd –  Daniel Gaida – The Franciscan School

102 – 120 lbs
1st – Kyler Storr – The Franciscan School
2nd – Chandler Mayo – Mike Carr Karate
3rd –  Heather Lewis – Gustavo Machado

126 – 136 lbs
1st – Brandon Lewis – Gustavo Machado
2nd – Connor Baldy – Triangle Jiu Jitsu
3rd –  Armand Klalo – Team ROC

140 lbs and up
1st – Ryan Ruiz – FTW
2nd – Dylan Oneal – SWAT
3rd –  Bryce Murray – Gustavo Machado


December 12, 2009

Kerr-Vance Academy
700 Vance Academy Rd
Henderson, NC 27537-8725

Adult Team Points
1 – Team ROC
2 – Kruel Militia
3 – Gustavo Machado

Juvenile Team Points
1 – Team ROC
2 – Mike Carr Karate
3 – Midnight Blue