GrappleMania NC 2009


Exhibition Match
Lamonte Tyler beats Michael Brown

Men’s Advanced No Gi Up to 159.9
1st – Fernando Salvador – Gracie Humaita
2nd – Blake Risk – Kruel Militia MMA
3rd – Matt Fuller – Yamasaki

Men’s Advanced No Gi 190-204.9
1st – Brian McGinnis – Rapid Fitness
2nd – Ryan Schmidt – Team ROC
3rd – Jacob Whitfield – Triangle Jiu Jitsu

Men’s Advanced No Gi Absolute
1st – Ryan Schmidt – Team ROC
2nd – Brian McGinnis – Rapid Fitness
3rd – Jacob Whitfield – Triangle Jiu Jitsu

Men’s Intermediate No Gi Up to 149.9
1st – Casey Johnson – Kruel Militia MMA
2nd – Kirk Waters – Team ROC
3rd – Christopher Huntington – MAMMA’s Boys

Men’s Intermediate No Gi 150-159.9
1st – Michael Asmar – Team ROC
2nd – Gil Narvaez – Fight To Win
3rd – Wilotha Davis

Men’s Intermediate No Gi 160-179.9
1st – Pathro Diamond – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Alan Caulder – Fight To Win
3rd – Daniel Morrison – RHEK

Men’s Intermediate No Gi 180-189.9
1st – Terrance Moore – Core Fighting Systems
2nd – Joey McCarthy – Team ROC

Men’s Intermediate No Gi Absolute
1st – Michael Asmar – Team ROC
2nd – Pathro Diamond – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Daniel Morrison – RHEK

Men’s Beginner No Gi Up to 149.9
1st – Lucas Burwell – Pendergrass
2nd – Christopher Hendrick – Midnight Blue Martial Arts
3rd – Shao Lee

Men’s Beginner No Gi 150-159.9
1st – Steven Thigpen – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Daniel Paulus – Team ROC
3rd – Josue Zavala – Pendergrass

Men’s Beginner No Gi 160-179.9
1st – Donnell Burwell – Pendergrass
2nd – Brian Miller – Team Rush
3rd – Bill Smith – Team ROC

Men’s Beginner No Gi 205-219.9
1st – Mark Mordus – Team ROC
2nd – James Neville – Synergy

Men’s Beginner No Gi Absolute
1st – James Neville – Synergy
2nd – Josue Zavala – Pendergrass
3rd – Joey McCarthy – Team ROC

Men’s Novice No Gi Up to 149.9
1st – Hans Nguyen Florian – MAC
2nd – Mark Wilson – Templar Martial Arts
3rd – Timothy Koo – Duke

Men’s Novice No Gi 180-199.9
1st – Ross Rudolph – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Phil Sampson – Iron Lion
3rd – Brandon Geiger – Triangle Jiu Jitsu

Men’s Novice No Gi 205 and up
1st – Jarrett Estep – Midnight Blue Martial Arts
2nd – Darnel Fox – Templar Martial Arts
3rd – Reid Hall – MAMMA’s Boys

Men’s Novice No Gi Absolute
1st – Ross Rudolph – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Brandon Geiger – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Anthony Campbell – Triangle Jiu Jitsu

Women’s No Gi Beginner Absolute
1st – Nicky Franker – Crossfit-SWAT
2nd – Cameron Vest

30+ Intermediate No Gi Up to 159.9
1st – Gil Narvaez – Fight To Win
2nd – Will Beiser – MAMMA’s Boys
3rd – Jeff Laplante – Maximum Self Defense

30+ Intermediate No Gi 180-199.9
1st – Alex Martin – Combat Sports Center
2nd – Scott Saslaw – BJJ Revolution

30+ Intermediate No Gi Absolute
1st – Scott Saslaw – BJJ Revolution
2nd – Wilotha Davis

30+ Beginner No Gi 200 and up
1st – Darnel Fox – Templar Martial Arts
2nd – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu

30+ Beginner No Gi Absolute
1st – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Darnel Fox – Templar Martial Arts

Teen Advanced No Gi 130-144.9
1st – Joseph Shearin – Midnight Blue Martial Arts
2nd – Jay Speight – Team ROC

Teen Advanced No Gi Absolute
1st – Joseph Shearin – Midnight Blue Martial Arts
2nd – Jay Speight – Team ROC
3rd – Nokomus Shearin – Midnight Blue Martial Arts

Teen Beginner No Gi 130-144.9
1st – Josh Smith – Midnight Blue Martial Arts
2nd – Cameron Vest

Teen Beginner No Gi 160-174.9
1st – Tongczhua Li
2nd – Jimmy Waddell – Midnight Blue Martial Arts

Teen Beginner No Gi Absolute
1st – Josh Smith – Midnight Blue Martial Arts
2nd – Cameron Vest
3rd – Daniel Campbell – Evolution Fight Academy

Children Advanced No Gi 70-79.9
1st – Antonio Kibler – Powerhouse Wrestling
2nd – Joey Prata – MAMMA’s Boys
3rd – Nick Grubbs – MAMMA’s Boys

Children Intermediate No Gi Up to 59.9
1st – Luke Grubbs – MAMMA’s Boys
2nd – Mikey Cox – MAMMA’s Boys
3rd – Jason Ledesma – MAMMA’s Boys

Children Beginner No Gi
1st – Christopher Engel – Team ROC
2nd – Ryan Ledesma – MAMMA’s Boys

Men’s Brown Belt Up to 159.9
1st – Trey Martin – BJJ Revolution
2nd – Guy Pendergrass – Pendergrass

Men’s Brown Belt 190-204.9
1st – Jacob Whitfield – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Russ Helm – BJJ Revolution

Men’s Purple Belt Absolute
1st – Ryan Schmidt – Team ROC
2nd – Eric Griffin – Pendergrass

Men’s Blue Belt Up to 159.9
1st – Matt Fuller – Yamasaki
2nd – Joseph Shearin – Midnight Blue Martial Arts
3rd – Casey Johnson – Kruel Militia MMA

Men’s Blue Belt 170-179.9
1st – Pathro Diamond – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Alan Caulder – Fight To Win

Men’s Blue Belt Absolute
1st – Matt Fuller – Yamasaki
2nd – Pathro Diamond – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Alex Martin – Combat Sports Center

Men’s White Belt Up to 149.9
1st – Hans Nguyen – Florian MAC
2nd – Lucas Burwell – Pendergrass
3rd – George Jones – All American Martial Arts

Men’s White Belt 150-159.9
1st – Josue Zavala – Pendergrass
2nd – Daniel Paulus – Team ROC
3rd – Steven Thigpen – Triangle Jiu Jitsu

Men’s White Belt 160-179.9
1st – Brian Miller – Team Rush
2nd – Donnell Burwell – Pendergrass
3rd – Bill Smith – Team ROC

Men’s White Belt 180-189.9
1st – Joey McCarthy – Team ROC
2nd – Ross Rudolph – Triangle Jiu Jitsu

Men’s White Belt 190-204.9
1st – Scott Saslaw – BJJ Revolution
2nd – Brandon Geiger – Triangle Jiu Jitsu

Men’s White Belt 205-219.9
1st – Mark Mordus – Team ROC
2nd – James Neville – Synergy

Men’s White Belt Absolute
1st – Joey McCarthy – Team ROC
2nd – James Neville – Synergy
3rd – Brad Knutson – Cornerstone MMA

30+ White Belt 200 and Up
1st – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Darnel Fox – Templar Martial Arts

30+ White Belt Absolute
1st – Darnel Fox – Templar Martial Arts
2nd – Joe Bassili – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Scott Saslaw – BJJ Revolution

Teen Advanced Gi Absolute
1st – Jay Speight – Team ROC
2nd – Joseph Shearin – Midnight Blue Martial Arts
3rd – Nokomus Shearin – Midnight Blue Martial Arts

Children’s Advanced Gi 70-79.9
1st – Antonio Kibler – Powerhouse Wrestling
2nd – Christopher Engel – Team ROC


July 25, 2009

Henderson, NC
Kerr Vance Academy

Adult Team Points
1st – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Team ROC
3rd – Pendergrass

Children/Teen Team Points
1st – Midnight Blue Martial Arts
2st – Team ROC
3rd – MAMMA’s Boys