Cageside MMA presents Grapplemania XII



Men’s No Gi Novice Divisions
Novice Absolute
1st – Conor Trammell – IFCA
2nd – Drew Brandenburg
3rd – David Foster – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Novice 122.5 – 1 49
1st – Duke Garner – Gracie Barra / Chicago
2nd – Willliam Sopko – Team ROC / ABBA
3rd – Sean Gallagher – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Novice 149 – 162
1st – Stuwart Valdez – Death Grip
2nd – Philip Carothers – Team Grizzly
3rd – Drew Brandenburg

Novice 162 – 175.5
1st – David Hudson – Death Grip
2nd – Courtney Bass – Team CMA
3rd – Edward Ornelas – EFA

Novice 175.4 – 188.5
1st – Eric Gotkowski – Duke BJJ
2nd – Anastasios Rentzis – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Tobias Berry – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Novice 188.5 – 202
1st – Conor Trammell – IFCA
2nd – Michael Vespi – Evolution Fight Academy
3rd – John Cole – Team No Limit

Novice 202 to 215
1st – Edward Washington – Iron Lion /LA Boxing
2nd – Ryne Duffley – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
3rd – Brandon Nichols – Team CMA

Men’s No Gi Beginner Divisions
Beginner Novice
1st – Brock Ison – Evolution Fight Academy
2nd – Matt Thompson – Team One
3rd – Brett Beaber – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 122.5 – 149
1st – Steven Forrester – Team No Limit MMA
2nd – Harley Partee – Team Projectile
3rd – AJ Dollison – Risenburg Fighting System

Beginner 149 – 162
1st – Brian Hackney – Impact Fitness & Combat Arts
2nd –  Brett Beaber – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Alex Mandikos – Grizzly

Beginner 162 – 175.5
1st – Ryne Ford – Team ROC / Aggression Alley
2nd – Derick Lambert – Team Projectile
3rd – Ryan LaFree – Team ROC / Forged Fitness

Beginner 175.5 – 188.5
1st – Danny Perdue – Grizzly
2nd – Brock Ison – Evolution Fight Academy
3rd – Brandon Amdahl – Team CMA

Beginner 202 – 215
1st – Gregory Anderson – Marcelo Garcia / Fifty/50
2nd – Adam Carter – Grizzly

Beginner 215 and up
1st – Terry Jones – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Brian Daniel

Men’s No Gi Intermediate Divisions
Intermediate Absolute
1st – Jonathan Davis – Team ROC / Eden
2nd – Corey Bashaw – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Brian Marshall – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Intermediate 122.5 – 135.5
1st – Carlos Diaz – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Neil Hopper – Ground Defense

Intermediate 135.5 – 149
1st – Ellis Roach – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Lucas Burwell – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – John Macnaughton – Total Victory

Intermediate 149 – 162
1st – Daniel Sandlin – Moreno BJJ
2nd – Sam Moss
3rd – Robert Abrantes – Moreno BJJ

Intermediate 162 – 175.5
1st – Jonathan Davis – Team ROC / Eden
2nd – Matt Cheatham – Team One
3rd – Patrick Keeney – Team One

Intermediate 175.5 – 202
1st – Zoi Ouellette – Ground Defense MMA
2nd – Muji Ali – Lloyd Irvin / CTC
3rd – Alex Loving – Total Victory

Intermediate 202 – 215
1st – Ryan Nugent – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Matt Cotter – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

215 and up
1st – David Peck – Team Combat
2nd – Harold Hubbard – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Brian Marshall – Immortal  BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

 Men’s No Gi Advanced Divisions
Advanced Absolute
1st – John Constantatos – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Michael Goodman – Total Victory
3rd – Patrick Trinidad – Pedro Sauer / Linxx

Advanced 135.5 – 149
1st – John Telford – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Patrick Trinidad – Pedro Sauer / Linxx
3rd – Jason Wingate – Team ROC / Forged Fitness

Advanced 149 – 162
1st – Kris Moe – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Drew Culbreth – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Blake Risk – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Advanced 162 – 188.5
1st – Michael Goodman – Total Victory
2nd – Andrew Smith – BJJ Revolution / Revolution BJJ
3rd – Scott Fierle – Team One

215 and up
1st – Laban Probst – Team ROC / Greensboro
2nd – Benjamin Bradley – Team CMA
3rd – Sheyenne Housand – Core MMA

Women’s No Gi Beginner Divisions

Beginner Absolute
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Stephanie Wood – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Jessica Allen – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 147 and up
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Stephanie Wood – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Heather Alojado – Team CMA

Beginner 124.5 – 147
1st – Jessica Allen  – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Christina Strong  – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Women’s No Gi Intermediate Divisions
Intermediate Absolute
1st – Maggie Ghamry – Yamasaki / Fairfax BJJ
2nd – Ashley Coats – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Intermediate 135.5 – 147
1st – Maggie Ghamry – Yamasaki / Fairfax Jiu Jitsu
2nd – Caitlin Massie – Pedro Sauer / Linxx

30+ No Gi Beginner Divisions
Beginner Absolute
1st – Terry Jones – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Brian Daniel

Beginner 149 – 175.5
1st – Curtis Owens – Core MMA
2nd – Brian Hackney – Impact Fitness & Combat Arts
3rd – Jeff Shaw – Triangle Jiu Jitsu / Durham

Beginner 175.5 – 188.5
1st – Todd McDowell
2nd – Darrin Hicks – Core MMA

Beginner 202 – 215
1st – Edward Washington – Iron Lion / LA Boxing
2nd – Jon Freitag – RIMA

Beginner 215 and up
1st – Terry Jones – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Brian Daniel
3rd – David Foster – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

30+ No Gi Intermediate Divisions
Intermediate Absolute
1st – Muji Ali – Lloyd Irvin / CTC
2nd – Jay Yovanovich – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

Intermediate 135.5 – 162
1st – Scot Schwichow – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
2nd – Boomer Hogaboom – Triangle Jiu Jitsu / Durham

Intermediate 162 – 188.5
1st – Jay Yovanovich – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Tim Smario – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
3rd – James Henry – Henry MMA

Intermediate 215 and up
1st – David Peck – Team Combat
2nd – Brian Carter – Team ROC / Aggression Alley
3rd – Vernon Kirk – Gracie Barra / NC

30+ No Gi Advanced Divisions
Advanced 135.5 – 162
1st – Jason Wingate – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Drew Culbreth – Team ROC / Forged Fitness

Men’s Gi White Belt Divisions
White Belt Absolute
1st – Sam Davis – Staunton MMA
2nd – Josh Sturgill – Impact Fitness & Combat Arts
3rd – Sean Day – Pedro Sauer / Linxx

White Belt 135.5 – 149
1st – Adam Davis – Staunton MMA
2nd – Lucky Prihantono – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Dylan O’Neal – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

White Belt 149 – 162
1st – Brett Beaber – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Brandon Lewis – Triangle Jiu Jitsu / Templar
3rd – Sebastian Sandoval – Team CMA

White Belt 162 – 175.5
1st – Josh Sturgill – Impact Fitness & Combat Arts
2nd – Sean Day – Pedro Sauer / Linxx
3rd – Jimmy Hedges – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

White Belt 175.5 – 202
1st – Sam Davis – Staunton MMA
2nd – Daniel Marino – Team CMA
3rd – Eric Gotkowski – Duke BJJ

White Belt 202 – 215
1st – Matthew Cotter – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Gregory Anderson – Marcelo Garcia / Fifty/50
3rd – Adam Carter – Team Grizzly

White Belt 215 and up
1st – Brian Carter – Team ROC / Aggression Alley
2nd – Harold Hubbard – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Billy Capps – Team CMA

Men’s Gi Blue Belt Divisions
Blue Belt Absolute
1st – John Telford – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Ellis Roach – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Brian Marshall – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Blue Belt 122.5 – 149
1st – John Telford – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Lucas Burwell –  Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Bryce Enderli – Ribeiro Yorktown

Blue Belt 149 – 162
1st – Blake Risk – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Sam Moss
3rd – Caleb Lewis – Triangle Jiu Jitsu / Templar

Blue Belt 162 – 188.5
1st – Matt Cheatham  – Team One
2nd – Jamie Buchanan – Gracie Barra / Mebane
3rd – Israel Hernandez

Blue Belt 188.5 – 215
1st – Ryan Nugent – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Joshua Simmons – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro

Men’s Gi Purple Belt Divisions
Purple Belt Absolute
1st  – Laban Probst – Team ROC / Greensboro
2nd – Christian Diaz – Pedro Sauer / Linxx
3rd – Kris Moe – Pedro Sauer / Linxx

Purple Belt 149 – 175.5
1st – Christian Diaz – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Kris Moe – Pedro Sauer / Linxx
3rd – Patrick Trinidad – Pedro Sauer / Linxx

Men’s Gi Brown Belt Divisions
Brown Belt 202 and up
1st – Benjamin Bradley – Team CMA
2nd – Benjamin Rothrock – Grizzly

Women’s Gi White Belt Divisions
White Belt Absolute
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Holly Spain – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Stephanie Wood – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

White Belt 124.5 – 135.5
1st – Jessica Allen – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Lisa Phillips – Pedro Sauer / Linxx

White Belt 135.5 – 158
1st – Holly Spain – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Josefina Salazar – Triangle Jiu Jitsu / Templar
3rd – Christina Strong – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

White Belt 158 and up
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Stephanie Wood – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Heena Patel – Nova Uniao / Evolution MMA

Women’s Gi Blue Belt Divisions
Blue Belt Absolute
1st – Lo Menzies – BJJ Revolution / Revolution BJJ
2nd – Maggie Ghamry – Yamasaki / Fairfax Jiu Jitsu

Blue Belt 135.5 – 158
1st – Lo Menzies – BJJ Revolution / Revolution BJJ
2nd – Maggie Ghamry – Yamasaki / Fairfax Jiu Jitsu
3rd – Caitlin Massie – Pedro Sauer / Linxx

30+ Gi White Belt Divisions

Absolute
1st – Terry Jones – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Hameed Sanders – Triangle Jiu Jitsu / Durham
3rd – Billy Capps – Team CMA

White Belt 149 – 162
1st – Curtis Owens – Core MMA
2nd – Jeremy Burris – Equipee Yulee BJJ
3rd – Jeff Shaw – Triangle Jiu Jitsu / Durham

White Belt 162 – 175.5
1st – Brent Ryder – Team One
2nd – Joe Rumfelt – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

White Belt 175.5 – 188.5
1st – Haleem Sanders – Triangle Jiu Jitsu / Durham
2nd – Kevin Hicks – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
3rd – Darrin Hicks – Core MMA

White Belt 215 and up
1st – Brian Carter – Team ROC / Aggression Alley
2nd – Billy Capps – Team CMA
3rd – David Foster – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

30+ Gi Blue Belt Divisions
Blue Belt Absolute
1st – Jae Ho Lee – Roberto Traven / Unit 2
2nd – Vernon Kirk – Gracie Barra / NC
3rd – Muji Ali – Lloyd Irvin / CTC

Blue Belt 135.5 – 162
1st – Jae Ho Lee – Roberto Traven /Unit 2
2nd  – Drew Culbreth – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Scot Schwichow – Immortal BJJ / Revolution Self Defense

Blue Belt 175.5 – 202
1st – Muji Ali – Lloyd Irvin / CTC
2nd – Jay Yovanovich – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
3rd – Ricardo Depontes – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

Blue Belt 215 and up
1st – David Peck – Team Combat
2nd – Vernon Kirk – Gracie Barra / NC

Juvenile No Gi Divisions

Beginner 41 – 46 lbs
1st – Bradley Garrity – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Zoe Atkeson – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 56 – 60
1st – Jacob Barrar – Fighter’s Edge
2nd – Julian Mathamba – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Mercedes Killin – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 64 – 65
1st – Aaliyah Schell – Gracie Barra / NC
2nd – Isabelle Atkeson – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 72 – 75
1st – Kevin Funkhouser – Pedro Sauer / Total Self Defense Academy
2nd – Alexis Killin – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 78 – 89
1st – Bailey Turnmire – Team ROC / Greensboro
2nd – Noah Robertson – Team ROC / Forged Fitness

Beginner 123 – 136
1st – Jonathan Jenkins – RIMA
2nd – Gabe Patton – Immortal BJJ / Revolution Self Defense
3rd – Ty Myatt  – Immortal BJJ / Revolution Self Defense

Beginner 146 – 154
1st – Bijan Vaziri – Team One
2nd – Connor Sokolovic – Moreno
3rd – Daniel Jones – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 160 and up
1st – Clay Francisco – Henry’s MMA
2nd – Hunter Stevenson – Relson Gracie / Georgetown
3rd – Jonathan Williams – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Intermediate / Advanced 65 – 74
1st – Gavin Corbe  – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Jared Houseman – Henry’s MMA
3rd – Blake Edwards – Triangle Jiu Jitsu / Templar

Intermediate / Advanced 1o7  – 117
1st – Deandre Corbe – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Blayne Turnmire – Team ROC / Greensboro

Juvenile Gi Divisions
Beginner 38 – 46 lbs
1st – Bradley Garrity – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Garrett Barnes – Triangle Jiu Jitsu / Templar
3rd – Zoe Atkeson – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 56 – 65
1st – Neron Quinones – Triangle Jiu Jitsu / Goldsboro
2nd – Jacob Barrar – Fighter’s Edge
3rd – Julian Mathamba – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing

Beginner 72 – 78
1st – Noah Robertson – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Kevin Funkhouser – Pedro Sauer / Total Self Defense Academy

Beginner 87 – 98
1st – Pablo Lachos – Grizzly
2nd – Bailey Turnmire – Team ROC / Greensboro
3rd – Zachary Curry – Team ROC / Southern Pines

Beginner 122 – 123
1st – Randy Altman – Team ROC / Southern Pines
2nd – Gabe Patton – Immortal BJJ / Revolution Self Defense

Beginner 136 – 146
1st – Corbian Todd – Equipe Yulee BJJ
2nd – Zach Cline – RIMA
3rd – Luis Lachos – Grizzly

Beginner 153 – 169
1st – Daniel Jonas – Immortal BJJ / Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Conner Sokolovic – Moreno
3rd – Hunter Stevenson – Relson Gracie / Georgetown

Intermediate / Advanced 65 – 74
1st – Gavin Corbe  – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Blake Edwards – Triangle Jiu Jitsu / Templar
3rd – Jared Houseman – Henry’s MMA

Intermediate / Advanced 107 – 117
1st – Deandre Corbe – Pedro Sauer / Linxx
2nd – Blayne Turnmire – Team ROC / Greensboro
3rd – Hailey Schell – Gracie Barra / NC

Intermediate / Advanced 130 – 143
1st – Adam Davis – Staunton MMA
2nd – Jonathan Jenkins – RIMA


Saturday, July 9, 2011

Kerr Vance Academy
700 Vance Academy Road
Henderson, NC 27537

Adult Team Points
1st – Immortal BJJ
2nd – Team ROC
3rd – Triangle Jiu Jitsu

Adult School Points
1st – Rapid Fitness MMA & Boxing
2nd – Triangle Durham
3rd – LINXX Academy

Juvenile Team Points
1st – Team ROC
2nd – Immortal BJJ
3rd – Pedro Sauer

Juvenile School Points
1st – Forged Fitness
2nd – Rapid Fitness MMA & Boxing
3rd – Team ROC Greensboro