George Pendergrass No Gi Classic 2009


Mens Advanced
Mens Advanced 130-149.9
1st – Brandon Garner – Team R.O.C.
2nd – Trey Martin – BJJ Revolution
3rd – Jason Wingate – Team R.O.C.

Mens Advanced 150-159.9
1st – Parker Conner – BJJ Revolution
2nd – Carl Soyers – Team Rubao Carioca
3rd – Brian Loudin – Demolition Inc.

Mens Advanced 160-169.9
1st – Andrew Smith – BJJ Revolution
2nd – Jeremy Ehret – Team R.O.C.

Mens Advanced 190-204.9
1st – Jake Whitfield – Triangle JJ
2nd – Brian Mcginnis – Rapid Fitness

Mens Advanced 220+
1st – Laban Propst – Team R.O.C.
2nd – Lamonte Tyler – Team R.O.C.
3rd – Brandon Tackett – Team R.O.C.

Mens Advanced Absolute
1st – Laban Propst – Team R.O.C.
2nd – Brandon Garner – Team R.O.C.
3rd – Jake Whitfield – Triangle JJ

Mens Intermediate
Mens Intermediate 130-149.9
1st – Casey Johnson – Gamma
2nd – Kelvin Morrison – Team R.O.C.
3rd – Kirk Walters – Team R.O.C.

Mens Intermediate 150-159.9
1st – Jay Speight – Team R.O.C.
2nd – Ted Leiner – Team R.O.C.
3rd – Chase Delong

Mens Intermediate 160-169.9
1st – Heath Chapman – Luis Palhares
2nd – Casey Turner – Luis Palhares
3rd – Jason Edwards – Pedro Sauer

Mens Intermediate 170-179.9
1st – Kasim Nawaz – Team R.O.C.
2nd – Mike Wetsch – Team R.O.C.
3rd – Ryan Hanseler – Triangle JJ

Mens Intermediate 180-189.9
1st – Chad Tyler – Gustavo Machado
2nd – Vasilios Venakides – Triangle JJ

Mens Intermediate 190-204.9
1st – Purcel McNeill – Team R.O.C.
2nd – Brian Ward – Team Sprawl & Brawl
3rd – John Howitt

Mens Intermediate Absolute
1st – Jason Edwards – Pedro Sauer
2nd – Purcell McNeill – Team R.O.C
3rd – Kasim Nawaz – Team R.O.C

Men Beginner
Men Beginner Up to 129.9
1st – Adam Elliman – Dynamic Wrestling
2nd – Trevor Helms – Team R.O.C.

Men Beginner 130-139.9
1st – Carlos Diaz – Gustavo Machado
2nd – Joshua Ahlgren – Team R.O.C.
3rd – Robert Campbell – Gustavo Machado

Men Beginner 140-149.9
1st – Winston Mathamba – Team R.O.C.
2nd – Sam Cole – Team R.O.C.
3rd – Travis Joyner – Gustavo Machado

Men Beginner 150-159.9
1st – Justin Sellers – Iron Lion
2nd – Brett Nihart – New Bern BJJ
3rd – Steven Thigpen – Triangle JJ

Men Beginner 160-169.9
1st – John Gonzalez – Team R.O.C
2nd – Brent Muir – Team R.O.C
3rd – David Singer – Triangle Jiu Jitsu

Men Beginner 170-179.9
1st – William Mcfadyen
2nd – Henry Cumberland Team R.O.C.
3rd – Jason Friend AMAA

Men Beginner 180-189.9
1st – Jonathan Davis – Team R.O.C.
2nd – Todd Vlk – Gamma

Men Beginner 190-219.9
1st – Stanley Zgczpski – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Mark Mordus – Team R.O.C
3rd – Saul Vega – Gustavo Machado

Men Beginner Absolute
1st – Brian Marshall – Gustavo Machado
2nd – Alex Pokki – Team RIMA
3rd – Henry Cumberland – Team R.O.C

Mens Novice
Mens Novice 130-139.9
1st – Lucien Hughes – Luis Palhares
2nd – Jordan Tributino – Luis Palhares
3rd – Randy Wark – Team R.O.C

Mens Novice 140-149.9
1st – Lucas Burwell – Gustavo Machado
2nd – Jeffrey Naef – Team R.O.C.
3rd – Brian Davis – Rubao Carioca

Mens Novice 150-159.9
1st – Andrew O’Connell – Luis Palhares
2nd – Michael Roberts – Luis Palhares
3rd – Josue Zovala – Gustavo Machado

Mens Novice 160-169.9
1st – John Emerson – Team R.O.C
2nd – Scott St. Clair – Team RFMAA
3rd – John Schell – Rubio Carioca

Mens Novice 170-179.9
1st – Kelly Wilkin – EMAC
2nd – Mason Barrett – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Cristian Ibanez – Iron Lion

Mens Novice 180-189.9
1st – Ross Rudolph – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Chad Royster – Gustavo Machado
3rd – Joey McCarthy – Team R.O.C

Mens Novice 205-219.9
1st – Andrew Graham – Rapid Fitness
2nd – Darnel Fox – Gustavo Machado
3rd – Zach Payne – EMAC

Mens Novice Absolute
1st – Joey McCarthy – Team R.O.C.
2nd – Lucas Burwell – Gustavo Machado
3rd – John Schell – Team Carioca

Women’s Beginner
Women’s Beginner 115-144.9
1st – Ashleigh Hanseler – Triangle JJ
2nd – Shelby Herbert – Team R.O.C.

Women’s Intermediate
Women’s Beginner 130-144.9
1st – Colleen Tafoya – Team R.O.C.
2nd – Ashleigh Hanseler – Triangle JJ

30+ Advanced
30+ Advanced 180-199.9
1st – Seth Shamp – Triangle JJ
2nd – Larry Carter – Team R.O.C.
3rd – Jeff Mendoza – Crossfit

30+ Intermediate
30+ Intermediate Up to 159.9
1st – Ted Liener – Team R.O.C.
2nd – Guy Heath – Luis Palhares
3rd – Boo Holbrook – Gustavo Machado

30+ Intermediate 160-179.9
1st – Andy Anderson – Iron Lion/LA Boxing
2nd – Ryan Reynoso – Luis Palhares
3rd – Jay Yovanovich – Gustavo Machado

30+ Intermediate 180+
1st – Bart Edwards – Team R.O.C.
2nd – John Howitt

30+ Beginner
30+ Beginner Up to 159.9
1st – Winston Mathamba – Team R.O.C.
2nd – James Hogaboom – Millenium
3rd – Cliff Lewin – Gustavo Machado

30+ Beginner 160-179.9
1st – Brent Muir – Team R.O.C.
2nd – John Schell – Team Carioca
3rd – Matt Sharpstene – Team R.O.C.

30+ Beginner 180-199.9
1st – Todd Vlk – Gamma
2nd – Gregory Brown – Team R.O.C.

30+ Beginner 200+
1st – Joseph Weld – Triangle JJ
2nd – Derek Strickland – Rocky Mount
3rd – Chris Brabble – EMAC

30+ Beginner Absolute
1st – Todd Vlk – Gamma
2nd – John Schell – Team Carioca
3rd – Gregory Brown – Team R.O.C.

Teen Advanced
Teen Advanced Under 99.9
1st – Caleb Gellert – Team R.O.C.
2nd – Isaiah Randall – Iron Lion

Teen Advanced 115-129.9
1st – Adam Elliman – Team R.O.C.
2nd – Dalton Robinson – Dynamic Wrestling

Teen Advanced 130-144.9
1st – Kelvin Morrison – Team R.O.C.
2nd – Nathan Cascio – Gustavo Machado
3rd – John Miers – Team R.O.C.

Teen Advanced 145-159.9
1st – Kaleb Farley – Team R.O.C.
2nd – Joseph Shearin – Team MBMA
3rd – Jay Speight – Team R.O.C.

Teen Advanced 175+
1st – Kyle Davenport – Gustavo Machado
2nd – Brandon McSwain – Samurai Athletic Club
3rd – Jacob Powell – Team R.O.C.

Teen Advanced Absolute
1st – Joseph Shearin – Team MBMA
2nd – Jay Speight – Team R.O.C.
3rd – Samuel Finn – East Coast Combat

Teen Beginner
Teen Beginner 100-114.9
1st – Alex Wakefield – Team R.O.C.
2nd – Ryan Wade – Team R.O.C.

Teen Beginner 130-144.9
1st – Jordan Brabble – EMAC
2nd – Josh Smith – Gustavo Machado
3rd – Joshua Alston – Iron Lion/LA Boxing

Teen Beginner 145-174.9
1st – Justin Becker – Luis Palhares
2nd – Travis Whitley – Gustavo Machado
3rd – Dustin Broslio – Iron Lion/LA Boxing

Teen Beginner Absolute
1st – Justin Becker – Luis Palhares
2nd – Josh Smith – Gustavo Machado

Advanced Children
Advanced Children 60-69.9
1st – William Herbert – Team R.O.C.
2nd – Seth Spooner – Team R.O.C.

Advanced Children 70-79.9
1st – Thomas Carter – Team R.O.C.
2nd – Justin Cascio – Gustavo Machado
3rd – Luke Spooner – Team R.O.C.

Advanced Children 80-99.9
1st – Steffiun Stanley – Fighter Fitness
2nd – Christopher Engel – Team R.O.C.

Beginner Children
Beginner Children 100+
1st – Steffiun Stanley – Fighter Fitness
2nd – Allison Gurley – Triangle JJ
3rd – Faith Gurley – Triangle JJ


May 2, 2009

Wake Forest, NC