George Pendergrass No Gi Classic 2007


Men’s No Gi Divisions
Advanced Featherweight
1st – James Tomko (Team ROC)
2nd – Justin Chong (Team Mannon)
3rd – Bumpkin Train (Team ROC)

Advanced Lightweight
1st – Jerrod Sanders (Team ROC)
2nd – Adam Song (Ring Lords Vale Tudo)
3rd – Fernando Salvador (Fight to Win)

Advanced Welterweight
1st – Adam Abate (Team Mannon)
2nd – Mark Sausser (Gustavo Machado)

Advanced Middleweight
1st – Vincent Borden (Gustavo Machado)
2nd – Jacob Young (Yamasaki Jiu-Jitsu)
3rd – Joshua Winter (Team ROC)

Advanced Cruiserweight
1st – Tracey Sheriff (Team ROC)
2nd – Michael Bejoc (Gustavo Machado)
3rd – Alex Carlson (Gustavo Machado)

Intermediate Featherweight
1st – Esber Nassif (Team Mannon)
2nd – Justin Blanchard (ECSA)
3rd – Jessica Serrano (Team ROC)

Intermediate Lightweight
1st – Grant Harris (Gustavo Machado)
2nd – Nicholas True (Team ROC)
3rd – Steven Thigpen (N/A)

Intermediate Welterweight
1st – Tim Compton (Triangle Jiu Jitsu)
2nd – James Viars (REVOLUTION BJJ)

Intermediate Light Heavyweight
1st – Andy Teague (Team ROC)
2nd – Jeff Wooten (New Bern BJJ)
3rd – Jared Davis (Triangle Jiu Jitsu)

Intermediate Heavyweight
1st – Jesse Iverson (Team ROC)
2nd – Mike Byrd (Yamasaki Jiu-Jitsu)

Intermediate Super Heavyweight
1st – Josh Smith (Living Defense Martial Arts)
2nd – Donald Pate (Team ROC)

Beginner Featherweight
1st – Valentin Bueno (Ring Lords Vale Tudo)
2nd – Brandon Brown (ECSA)
3rd – Justin Grady (New Bern BJJ)

Beginner Lightweight
1st – Jason Dillon (Team ROC)
2nd – Jerome Uselman (Team ROC)
3rd – Justin Oh (Team ROC)

Beginner Welterweight
1st – Michael Poole (Team ROC)
2nd – CJ Murdock (New Bern BJJ)
3rd – Brett Barton (Ring Lords Vale Tudo)

Beginner Middleweight
1st – Alan Bevier (Gustavo Machado)
2nd – Matt Arnold (Team ROC)
3rd – Ryan Hanseler (Team ROC)

Beginner Cruiserweight
1st – Jim Sahn (Gustavo Machado)
2nd – Myles Connor (Team ROC)
3rd – Jahi Saunders (N/A)

Beginner Light Heavyweight
1st – Kasim Nawaz (Team ROC)
2nd – Jon Trizila (New Bern BJJ)
3rd – Cayler VonWald (Triangle Jiu Jitsu)

Beginner Heavyweight
1st – Jim Laird (Ringskilz)
2nd – Michael Ramsey (Team ROC)
3rd – Marc Snyder (Living Defense Martial Arts)

Beginner Super Heavyweight
1st – Bradley Walworth (CCI)
2nd – Michael Ramsey (Team ROC)
3rd – Michael Todd Arvin (Team ROC)

Advanced Absolute
1st – Craig Buckley (Team ROC)
2nd – Greg Johnson (Team ROC)
3rd – Joshua Winter (Team ROC)

Intermediate Absolute
1st – Josh Smith (Living Defense Martial Arts)
2nd – Donald Pate (Team ROC)
3rd – Andy Teague (Team ROC)

Beginner Absolute
1st – Matt Arnold (Team ROC)
2nd – Bradley Walworth (CCI)
3rd – Ryan Hanseler (Team ROC)

Masters No Gi Divisions
Masters Beginner Middleweight
1st – Jay Whittaker (N/A)
2nd – Ed Swift (Team ROC)

Masters Beginner Heavyweight
1st – Jesse Iverson (Team ROC)
2nd – Jim Laird (Ringskilz)
3rd – Kaila Reeves (Team Mannon)

Masters Intermediate Welterweight
1st – Andrew Matisoff (Team ROC)
2nd – Ramon Garcia (Triangle Jiu Jitsu)
3rd – Kirk Kester (Team ROC)

Masters Advanced Welterweight
1st – Alex Carlson
2nd – Mark Sausser
3rd – Todd Hines

Teen No Gi Divisions
Teens Beginner Age 13-14
1st – Joseph Shearin (Team ROC)
2nd – Phillip Michael Rostek (Luis Palhares)

Teens Beginner age 15-17 130 – 155 pounds
1st – Page Boy (Team ROC)
2nd – Josh Murdock (New Bern BJJ)
3rd – Kirk Waters (Team ROC)

Teens Beginner age 15-17 170-195 pounds
1st – Jordan Crim (Triangle Jiu Jitsu)
2nd – John Thomas (Champion)

Teens Advanced Age 15-17
1st – Matthew Colvard (Gustavo Machado)
2nd – Nokomus Shearin, Jr (Team ROC)

Children’s No Gi Divisions
Age 5-7
1st – Michael Vernagallo, Jr (N/A)
2nd – Tyler Brown (Gustavo Machado)

Kids Beginner Age 8-10
1st – Cole Whittaker (N/A)
2nd – Patrick Viars (REVOLUTION BJJ)

Kids Advanced
1st – Ryan Shearin (Team ROC)
2nd – Michael Vernagallo, Jr (N/A)
3rd – Samson Sausser (Gustavo Machado)

Age 11-12
1st – Gregory Gupton (Midnight Blue Martial Arts)
2nd – Kyle Crosslin (Gustavo Machado)
3rd – Brianna Geddings (Team ROC)


June 16, 2007
Cedar Creek Middle School
Youngsville, NC

Team Points
1st – Team ROC
2nd – Gustavo Machado
3rd – Ring Lords Vale Tudo