Submission Only Chicago


Congratulations to Lacey Bade from Degerberg Academy for having the fastest submission of the day – a 15 second guillotine!

Submission Data
Average Match Time: 8 minutes, 26 seconds (all adult divisions)
Men’s Average Match Time: 7 minutes, 34 seconds
Women’s Average Match Time: 6 minutes, 37 seconds
30+ Men’s Average Match Time: 10 minutes, 49 seconds

Gi Divisions Average Match Time: 7 minutes, 38 seconds
No Gi Divisions Average Match Time: 9 minutes, 21 seconds

No Gi Advanced Average Match Time: 11 minutes, 5 seconds
No Gi Intermediate Average Match Time: 8 minutes, 18 seconds
No Gi Beginner Average Match Time: 9 minutes, 15 seconds
No Gi Novice Average Match Time: 7 minutes, 39 seconds

Brown Belt Average Match Time: 4 minutes, 59 seconds
Purple Belt Average Match Time: 8 minutes, 22 seconds
Blue Belt Average Match Time: 6 minutes
White Belt Average Match Time: 8 minutes, 40 seconds

Submission Popularity:
Armbars: 27%
Kimura: 12%
Triangle: 12%
Rear Naked Choke: 10%

Men’s No Gi Division Results

Advanced Absolute
1st – Quinton Collins – Shadowhouse
2nd – Jon Tutaj – Tutaj BJJ
3rd – James O’Shea – Team Dino Costeas

Advanced 122.6 – 149
1st – John Bagels Telford – Royce Gracie / Forged Fitness
2nd – Danny O’Donnell – Force BJJ
3rd – Andrew Waterworth – McVicker’s BJJ / Peoria Athletic Club

Advanced 149 – 175.5
1st – Jon Tutaj – Tutaj BJJ
2nd – Jeremy Turner – Uflacker Academy
3rd – Matthew Glynn – McVicker’s BJJ / Peoria Athletic Club

Advanced 175.6 – 215
1st – Nate Rodriguez – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Matthew Olevich – Brasa / Academy of Self Defense

Intermediate Absolute
1st – Jon Becker – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ
2nd – Brad Schmickley – Bonsai BJJ / FLO MMA
3rd – Kevin Noel – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems

Intermediate 122.5 – 149
1st – Zackary Ruelas – Rio BJJ
2nd – Kyle Monteith – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
3rd – Cody Rhodes – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems

Intermediate 149 – 162
1st – Marko Momich – Ralph Gracie / Ralph Gracie Chicago
2nd – Robin Weerts – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Daniel Davila – 10th Planet / 10th Planet Chicago

Intermediate 162.1 – 175.5
1st – Samuel Erdman – Bonsai BJJ / FLO MMA
2nd – Cole Frankel – Carlson Gracie Team / Copa BJJ
3rd – David Heineman – Bonsai BJJ / FLO MMA

Intermediate 175.6 – 202
1st – Brad Schmickley – Bonsai BJJ / FLO MMA
2nd – John Becker – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ
3rd – Oscar Lopez – RMNU / DAMA

Beginner Absolute
1st – Wes Miller – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Damon Benson – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Ryan Houston – Bonsai BJJ / Militech Fighting Systems

Beginner 122.5 – 135.5
1st – Ryan Houston – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Joshua Liu – Carlson Gracie Team / Copa BJJ

Beginner 135.5 – 149
1st – Robert Lafin
2nd – Zachary Payne – Carlson Gracie Team / Vianna Brothers Academy

Beginner 149.1 – 162
1st – Sean Boseman – No Joke Martial Arts
2nd – Michael Abasolo – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Arthur Rought

Beginner 162.1 – 175.5
1st – Marc Coss – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Anthony Patricelli
3rd – Damon Benson – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

Beginner 175.6 – 202
1st – Rafael Aznabaev – Bonsai BJJ / New Breed
2nd – Wes Miller – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
3rd – Nick Paul – No Joke Martial Arts

Novice Absolute
1st – Noah Moore – McVicker’s BJJ
2nd – Tolonbai Kamalov – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Eric Rodriguez – Team Dino Costeas / TDC

Novice 135.6 – 149
1st – Tolonbai Kamalov – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Jordan Richards – UFC Gym Orlando

Novice 149.1 – 162
1st – Noah Moore – McVicker’s BJJ
2nd – Fernando Fuentes – Mota Martial Arts
3rd – Colin Reiter – No Joke Martial Arts

Novice 188.6 – 202
1st – Tologon Satybaer – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Easton Hall – Triton Academy

Women’s No Gi Division Results

Intermediate Absolute
1st – Taylor Biagi – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Amber Kamischke – 10th Planet / 10th Planet Chicago

Intermediate 113.6 – 124.5
1st – Taylor Biagi – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Susan Shen – Team Dino Costeas

Intermediate 147.1 – 158
1st – Amber Kamischke – 10th Planet / 10th Planet Chicago
2nd – Mai Lynn Grajewski – Team Dino Costeas
3rd – Kristen Carstensen – Carlson Gracie Team / Copa BJJ

Beginner Absolute
1st – Catherine Peskuski – Nova Uniao / Ohana Grayslake
2nd – Shannon Walsh – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Beginner 124.5 – 135.5
1st – Jenn Kim – Team Dino Costeas
2nd – Shannon Walsh – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
3rd – Catherine Peskuski – Nova Unaio / Ohana Grayslake

30+ No Gi Division Results
Advanced Absolute
1st – Quinton Collins – Shadowhouse
2nd – Antoine Evans – Carlson Gracie Team / Carlson Gracie HQ
3rd – William Yarra – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

Advanced 135.6 – 162
1st – Wesley Leong – Goddard Jiu Jitsu
2nd – Christian Badillo – Team Dino Costeas
3rd – Leonard Arguelles – Team Dino Costeas

Advanced 162.1 – 175.5
1st – Lawrence Dunning – Valko BJJ
2nd – Chris Mikta – Atlas Xtreme Team
3rd – Justin Bailey – Fight Prime Training Center

Advanced 175.6 – 202
1st – Nathan Mohr – Chicago MMA
2nd – Antoine Evans – Carlson Gracie Team / Carlson Gracie HQ
3rd – Juan Saenz – Team Dino Costeas

Advanced 202.1 and up
1st – Quinton Collins – Shadowhouse
2nd – William Yarra – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

Intermediate Absolute
1st – Andrew Hartshorn – Team Dino Costeas
2nd – Matthew Hill – Valko BJJ
3rd – Jonathon Simon – Valko BJJ

Intermediate 149.1 – 175.5
1st – Nicholas Magana
2nd – Matthew Hill – Valko BJJ
3rd – Chris Jakubiak – Carlson Gracie Team / Copa BJJ

Intermediate 175.6 – 188.5
1st – Andrew Hartshorn – Team Dino Costeas
2nd – Herbert Staten – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Intermediate 188.6-202
1st – Jonathon Simon – Valko BJJ / Valko BJJ
2nd – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Beginner Absolute
1st – Gerald Aloran – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Tyler Brown – Woodys Judo
3rd – Lino Cruz – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Beginner 149.1 – 175.5
1st – Benjamin Anzelc – Bonsai BJJ / Univ. of Iowa BJJ Club
2nd – Lino Cruz – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Men’s Gi Division Results
Black Belt Absolute
1st – Quinton Collins – Shadowhouse
2nd – Sergio Costa – Gracie Barra / Schaumburg

Brown Belt Absolute
1st – Shawn Kennedy – BJJ Revolution / Charlottesville BJJ
2nd – Ilya Bodnya – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ
3rd – Brandon Batchelor – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ

Brown Belt 162.1 -188.5
1st – Jon Tutaj – Tutaj Academy
2nd – Brandon Batchelor – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ
3rd – Antoine Evans – Carlson Gracie Team / Carlson Gracie HQ

Brown Belt 188.6 – 215
1st – Ilya Bodnya – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ
2nd – Mike Cimm – Bonsai BJJ / FLO MMA
3rd – Michael Velotta – Fight Prime Training Center

Purple Belt Absolute
1st –  Ashur Darmo – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Isaac Rehner – BETA Academy
3rd – Todd Levin – Yamasaki Academy / Yamasaki HQ

Purple Belt 122.6 – 149
1st – John Bagels Telford – Royce Gracie / Forged Fitness
2nd – Danny O’Donnell – Force BJJ
3rd – Andrew Waterworth – McVicker’s BJJ / Peoria Athletic Club

Purple Belt 149.1 – 188.5
1st – Ashur Darmo – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Todd Levin – Yamasaki Academy / Yamasaki HQ
3rd – Jeremy Turner – Uflacker Academy

Blue Belt Absolute
1st – Nate Rodriguez – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Matthew Glynn – McVicker’s BJJ / Peoria Athletic Club
3rd – Jason Sherrier – Valko BJJ

Blue Belt 135.6 – 149
1st – Christian Morales – Brazil-021
2nd – Kevin Noel – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
3rd – Zackary Ruelas – Rio BJJ

Blue Belt 149 – 162
1st – Anthony Rodriguez – Brasa / Movimento
2nd – Matthew Glynn – McVicker’s BJJ / Peoria Athletic Club

Blue Belt 162 – 175.5
1st – Josh Taylor – Neutral Ground
2nd – Cole Frankel – Carlson Gracie Team / Copa BJJ
3rd – David Ernst – Carlson Gracie Team / Vianna Brothers Academy

Blue Belt 175.5 – 188.5
1st – Jason Sherrier – Valko BJJ
2nd – Oscar Lopez – RMNU / DAMA
3rd – John Becker – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ

Blue Belt 202.1 and up
1st – Nate Rodriguez – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Ryan Elmore – Gracie Humaita / Gracie Humaita Springfield
3rd – Miodrag Gajovic – Force BJJ

White Belt Absolute
1st – MarKo Momich – Ralph Gracie / Ralph Gracie Chicago
2nd – Rafael Aznabaev – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Wes Miller – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

White Belt 122.6 -135.5
1st – Ryan Houston – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Joshua Liu – Carlson Gracie Team / Copa BJJ

White Belt 135.5 – 149
1st – Cody Rhodes – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Daniel Grampa – Team Dino Costeas
3rd – Tolonbai Kamalov – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

White Belt 149 – 162
1st – Marko Momich – Ralph Gracie / Ralph Gracie Chicago
2nd – Nick Morolda – Brazil-021
3rd – Noah Moore – McVicker’s BJJ

White Belt 162 – 175.5
1st – Damon Benson – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Marc Coss – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Nicholas Bautista – Carlson Gracie Team / Team Carlson Gracie Wrigleyville

White Belt 175.6 – 188.5
1st – Rafael Aznabaev – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Hamza Durrani – BJJ Revolution / Charlottesville BJJ

White Belt 188.6 – 202
1st – Wes Miller – Bonsai BJJ / Miletich Fighting Systems
2nd – Tologon Satybaer – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

White Belt 215.1 and up
1st – Marcelo Diaz – Mota Martial Arts
2nd – Eric Rodriguez – Team Dino Costeas

Women’s Gi Division Results
Blue Belt Absolute
1st – Taylor Biagi – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Amber Kamischke – 10th Planet / 10th Planet Chicago

Blue Belt 113.5 – 124.5
1st –  Taylor Biagi – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Susan Shen – Team Dino Costeas

Blue Belt 135.6 – 158
1st – Krystal McKenzie – Alliance / Evolution Team MMA
2nd – Kate Shikhirina – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Amber Kamischke – 10th Planet / 10th Planet Chicago

White Belt Absolute
1st – Marianna Belmares – Tutaj Academy
2nd – Catherine Peskuski – Nova Unaio / Ohana Grayslake
3rd – Lacey Bade – RMNU / Degerberg Academy

White Belt 113.6 – 135.5
1st – Lacey Bade – RMNU / Degerberg Academy
2nd – Catherine Peskuski – Nova Unaio / Ohana Grayslake
3rd – Heather Kaufman – Goddard Jiu Jitsu / Core Martial Arts

White Belt 147.1 and up
1st – Jennifer Ori – McVicker’s BJJ / Serafin BJJ
2nd – Jennifer Bulinski – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

30+ Gi Division Results
Purple Belt Absolute
1st – Jason Graves – AOA / Champion Jiu Jitsu
2nd – Nathan Mohr – Chicago MMA

Purple Belt 135.6 – 162
1st – Wesley Leong – Goddard Jiu Jitsu / Core Martial Arts
2nd – Leonard Arguelles – Team Dino Costeas
3rd – Justin Nutter – Shadowhouse

Purple Belt 162.1 – 175.5
1st – Justin Bailey – Fight Prime Training Center
2nd – Joe Flores – Triton Academy
3rd – Ryan Bricco – Carlson Gracie Team / Carlson Gracie HQ

Purple Belt 175.6-188.5
1st – Nathan Mohr – Chicago MMA
2nd – Chuck Masny – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Purple Belt 202.1 – 215
1st – Jason Graves – AOA / Champion Jiu Jitsu
2nd – Jason Reno – Triton Academy
3rd – Juan Saenz – Team Dino Costeas

Blue Belt 149 – 175.5
1st – Matthew Hill – Valko BJJ
2nd – Chris Jakubiak – Carlson Gracie Team / Copa BJJ
3rd – Michael Noren – Carlson Gracie Team / Copa BJJ

Blue Belt 175.6 –188.5
1st –  Andrew Hartshorn – Team Dino Costeas
2nd – Eric Schulte – Atlas BJJ
3rd – Anthony Hiller – Carlson Gracie Team / Carlson Gracie HQ

Blue Belt 188.6 – 202
1st – Mark Zinthefer – Valko BJJ
2nd – Joe Perona – Atlas Xtreme Team

Blue Belt 215.1 and up
1st – Kyle McNally – Fight Prime Training Center
2nd – Aaron Fedanzo – Atlast Xtreme Team
3rd – Edgar Ovalle – Carlson Gracie Team / Vianna Brothers Academy

White Belt Absolute
1st – Kostadin Staykov – Spider MMA
2nd – Michael Roberts – Team Dino Costeas

White Belt 149 – 175.5
1st – Lino Cruz – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
2nd – Benjamin Anzelc – Bonsai BJJ / Univ of Iowa BJJ Club
3rd – William Fayman – Bonsai BJJ / Arena Training Center

White Belt 175.6 – 188.5
1st – Herbert Staten – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
2nd – Juan Leyva – Carlson Gracie Team / Vianna Brothers Academy

White Belt 188.6 – 202
1st – Michael Roberts – Team Dino Costeas
2nd – Dan Schultz – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

White Belt 202.1 – 215
1st – Kostadin Staykov – Spider MMA
2nd – Michael Reimer – Vaghi / North Broadway
3rd – Mitchell Sroka – Brazil-021

Juvenile No Gi Division Results
Beginner/Intermediate / Age 8-9 / 56-64 lbs
1st – Ella Smykal – Dominion Martial Arts
2nd – Ainsley Robbins – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Beginner / Age 7 / 58-60 lbs
1st – Luis Gutierrez – Uflacker Academy
2nd – Durango Valles – Uflacker Academy
3rd – Owen Brill – Force BJJ

Intermediate / Age 9-11 / 71 lbs
1st – Fabian Lopez – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
2nd – Logan Wheeler – Dominion Martial Arts

Beginner/Intermediate / Age 12 / 74-81.5 lbs
1st – Nathan Smykal – Dominion Martial Arts
2nd – Derek Blincoe – Dominion Martial Arts

Intermediate/Advanced / Age 11-13 / 83-89 lbs
1st – Sebastian Adams – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
2nd – Brooke Bissette – Carlson Gracie Team / GRBJJ

Beginner / Age10-11 / 90-94 lbs
1st – Gabby Rodriguez – Dominion Martial Arts
2nd – Nathaniel Kusiolek – Ronin / Illinois Martial Arts Academy

Beginner / Age 12-14 / 94-100 lbs
1st – Nicholas D’Argo – Dominion Martial Arts
2nd – Elizabeth Tatosian – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
3rd – John English – Dominion Martial Arts

Intermediate / Age 9-10 / 99-101 lbs
1st – Victoria Bissette – Carlson Gracie Team / GRBJJ
2nd – Adam Kassab – Dominion Martial Arts

Advanced / Age 12-14 / 107-120 lbs
1st – Anthony Silva – Brasa / Comprido BJJ
2nd – Summer Lynn – Brazil-021
3rd – Justin Hames – Atlas Xtreme Team

Beginner/Intermediate / Age 12-13 / 108-125 lbs
1st – Shane Smykal – Dominion Martial Arts
2nd – Mike Furness – Dominion Martial Arts

Beginner / Age 14 / 138-141 lbs
1st – Karolina Galica – UFC Gym Oak Lawn
2nd – Joey Nenni – Dominion Martial Arts

Beginner/Advanced / Age 15-16 / 159-198 lbs
1st – Marko Momich – Ralph Gracie / Ralph Gracie Chicago
2nd – Easton Hall – Triton Academy
3rd – Atanas Droumev – Bonsai BJJ / FLO MMA

Juvenile Gi Division Results
Beginner / Age 7 / 58-59 lbs
1st – Durango Valles – Uflacker Academy
2nd – Eric Stephens Jr – Yobe Jiu Jitsu
3rd – Owen Brill – Force BJJ

Beginner / Age 6-8 / 60-64 lbs
1st – Luis Gutierrez – Uflacker Academy
2nd – Kai Calcutt – Bonsai BJJ / New Breed Training Center
3rd – Jaxon Penovich – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

Intermediate/Advanced / Age 11 / 71-83 lbs
1st – Fabian Lopez – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
2nd – Sebastian Adams – Bonsai BJJ / New Breed Training Center

Beginner/Intermediate / Age 11-13 / 89-91 lbs
1st – Nathaniel Kusiolek – Ronin / Illinois Martial Arts Academy
2nd – Brooke Bissette – Carlson Gracie Team / GRBJJ

Intermediate / Age 10 / 99-110 lbs
1st – Aydin Aguilar – Uflacker Academy
2nd – Victoria Bissette – Carlson Gracie Team / GRBJJ

Advanced / Age 14 / 107.5-111.5
1st – Gianni Sagadraca – Bonsai BJJ / FLO MMA
2nd – Anthony Silva – Brasa / Comprido BJJ
3rd – Justin Hames – Atlas Xtreme Team

Intermediate/Advanced / Age 12 / 113-120.5
1st – Nathaniel Aguilar – Uflacker Academy
2nd – Summer Lynn – Brazil-021
3rd – Anthony Fayman – Bonsai BJJ / Arena Training Center

Beginner / Age 16-17 / 148-152 lbs
1st – Nick Morolda – Brazil-021
2nd – Jack Vavrinchik – Tutaj BJJ

Beginner/Advanced / Age 15-16 / 159-198 lbs
1st – Marko Momich – Ralph Gracie / Ralph Gracie Chicago
2nd – Easton Hall – Triton Academy
3rd – Atanas Droumev – Bonsai BJJ / FLO MMA


Saturday, May 3, 2014

Oak Lawn Community Pavilion
9401 S. Oak Park Ave.
Oak Lawn, IL 60453


PosterChicago

Adult Team Points
1st – Bonsai BJJ
2nd – Carlson Gracie Team
3rd – McVicker’s BJJ

Adult School Points
1st – New Breed Training Center
2nd – Miletich Fighting Systems
3rd – Dino Costeas

Juvenile Team Points
1st – Dominion Martial Arts
2nd – Uflacker
3rd – Ronin

Juvenile School Points
1st – Dominion Martial Arts
2nd – Uflacker Academy
3rd – Illinois Martial Arts Academy