US Grappling Chicago


Men’s No Gi Division Results
Advanced Absolute
1st – John Gutta – Hawkeye BJJ
2nd – Charles Paul – Hawkeye BJJ
3rd – Tim Lydigsen – Force BJJ

Advanced 122.5 – 149
1st – Rob Menigoz – Pedro Vianna
2nd – Chris Reynoso – Valko BJJ
3rd – Danny O’Donnell – Force BJJ

Advanced 149 – 162
1st – Chris Eisen – Torres Martial Arts
2nd – Jose Perez – Torres Martial Arts
3rd – Kenny Kells – New Breed Chicago

Advanced 162 – 175.5
1st – Jon Tutaj – Tutaj BJJ
2nd – Nate Wroblewski – Team Curran / Fusion Fitness MMA
3rd – Mitch Bank – Team Corral / Schererville

Advanced 175.5 – 188.5
1st – Chris Hartwig – Team Curran
2nd – Nick Garcia – Brasa / Mota Martial Arts
3rd – Kenneth Reed – Team Corral / Valpo

Advanced 188.5 – 202
1st – Sam Ferguson – Alliance / Aurora
2nd – William Hill – AOA Champion Jiu Jitsu / Spider Gym
3rd – Matt Tieman – IBJJA

Advanced 202 – 215
1st – Charles Paul – Hawkeye BJJ
2nd – Matthew Paul – Monster Submission Wrestling / Dau MMA
3rd – Ruslan Arov – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness

Advanced 215 and up
1st – Mike Beigelbeck – Carlson Gracie / Zero Ego
2nd – Gerad Bryan – Evolution
3rd – Eduardo Serra – Alliance / Threshold Martial Arts

Intermediate Absolute
1st – Stavros Siounis – Carlson Gracie / Carlson Gracie Jr.
2nd – Alex Seaver – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ
3rd – Ryan Salisbury – Evolution MMA

Intermediate up to 135.5
1st – Zackary Ruelas – Rio JJ
2nd – Daniel Salinas – Tutaj BJJ
3rd – Cody Michaels – 10th Planet / Elite Fight Systems

Intermediate 135.5 – 149
1st – Alfonso DeMatteo – Andre Maneco BJJ
2nd – Frank Fascello – Brasa / 360 BJJ
3rd – Jonathan Morrison – Fight Prime

Intermediate 149 – 162
1st – Valentin Rivera – Uflacker Academy
2nd – Joshua Shaw – LeCuyer Martial Arts
3rd – Antonio Garcia – Gracie Barra

Intermediate 162 – 175.5
1st – Ramses Bugarin – Brasa / Comprido BJJ
2nd – Tom Micucci – 10th Planet / Elite Fight System
3rd – Derek Malert – Uflacker Academy

Intermediate 175.5 – 188.5
1st – Jeff Stucke – 10th Planet / Elite Fight System
2nd – Phil Schumacher – Russell Jance Jiu Jitsu
3rd – Angel Espiritu – Force BJJ

Intermediate 188.5 – 202
1st – Vincent Arguelles – Dino Costeas
2nd – Josh Estrada
3rd – William Yarra – New Breed / FLO MMA

Intermediate 202 – 215
1st – Mike Vasquez – Hawkeye BJJ
2nd – Mike Desmond – Force BJJ
3rd – Josh Camarena – Cinco MMA

Beginner Absolute
1st – Nicholas Magana – llinois Valley Tae Kwon Do
2nd – Kyle Hurley – IMAA
3rd – Steve Kline

Beginner up to 135.5
1st – Donald Novakowski – LA Boxing
2nd – George Hylek – Team Corral / Valpo
3rd – Adam Rose – Team Curran

Beginner 135.5 – 149
1st – Chase Bruton – Razzano Academy
2nd – Josh Colosi – Dominion Martial Arts
3rd – Mike Castro – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness

Beginner 149 – 162
1st – Joseph Romero – New Breed / FLO MMA
2nd – Zach Bennis – Victory MMA
3rd – Eric Diaz – Team Curran / Fusion Fitness MMA

Beginner 162 – 175.5
1st – Lolo Briceno – Russell Janca Jiu Jitsu
2nd – Peter Chen – Valko BJJ
3rd – Jordan Broome – Energy MMA

Beginner 175.5 – 188.5
1st – Sam Horowitz – Midwest Training Center
2nd – Ian Chaney – McVicker / Champaign
3rd – Lyubomir Tsintsev – Alliance / Aurora

Beginner 188.5 – 202
1st – Jonathan Gibbons – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
2nd – Christopher Tamez-Hull – Shidokan / Conviction Martial Arts

Beginner 202 – 215
1st – Brandon Mason – Team Curran
2nd – Jason Eisenman – Roufusport
3rd – Amir Behlil – Yobe BJJ

Novice 122.5 – 135.5
1st – Justin Penaflor – Carlson Gracie / Tarpein’s Next Generation
2nd – Tyler Velazquez – Dominion Martial Arts
3rd – Jarryd Hamiltion – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Novice 135.5 – 149
1st – Krishanu Nandy – McVicker / Serafin BJJ
2nd – Robert Alef – Gracie Barra / Redzovic
3rd – Nolan Gillies – McVicker / Peoria Athletic Club

Novice 149 – 162
1st – Colton Skalak – Corral
2nd – Nick Nelson – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ
3rd – Josue Villa – LA Boxing

Novice 162 – 175.5
1st – Derrick Connor
2nd – Adam Bautista – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
3rd – Robert Lafin – LA Boxing

Novice 175.5 – 188.5
1st – Josh Penaflor – Carlson Gracie / Tarpein’s Next Generation
2nd – Jose Rodriguez – Brasa / Comprido BJJ

Novice 188.5 – 202
1st – Jacob Schimandie – AOA Champion Jiu Jitsu
2nd – Jason Rich – Dominion Martial Arts
3rd – Casey Nottingham – Murcielago MMA

Novice 202 – 215
1st – Phil Abraham – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Center
2nd – Aaron Buhmann – Team Corral / Schererville

Novice 215 and up
1st – Mike Short – Hawkeye BJJ
2nd – Damian Feary – Carlson Gracie / Tarpein’s Next Generation
3rd – Spyridon Alexopoulos – Valko BJJ

Women’s No Gi Division Results
Intermediate Absolute
1st – Taylor Biagi – Hawkeye BJJ
2nd – Crystle Ashford – Brasa
3rd – Ashley Ayikwei – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ

Intermediate up to 124.5
1st – Taylor Biagi – Hawkeye BJJ
2nd – Marjorie Devries – Torres Martial Arts

Intermediate 124.5 – 135.5
1st – Kara Connelly – Alliance / Evolution Team MMA
2nd – Beth Garcia – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
3rd – Katy Klinefelter – Hawkeye BJJ

Intermediate 147 and up
1st – Crystle Ashford – Brasa
2nd – Ashley Ayikwei – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ

Beginner Absolute
1st – Ashley Weichelt – Renato Tavares / Derby City MMA
2nd – Clair North – Hawkeye BJJ
3rd – Stephanie Goff – New Breed / FLO MMA

Beginner 124.5 – 135.5
1st – Clair North – Hawkeye BJJ
2nd – Stephanie Mueller – 10th Planet / Elite Fight System
3rd – Brittany – Shidokan / Conviction Martial Arts

Beginner 135.5 – 147
1st – Kristen Carstensen – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
2nd – Savannah Underwood – Team Curran / Fusion Fitness MMA
3rd – Abbey Debaene – Dominion Martial Arts

Beginner 147 – 158
1st – Ashley Weichelt – Renato Tavares / Derby City MMA
2nd – Itzel Portillo
3rd – Stephanie Goff – New Breed / FLO MMA

Beginner 158 and up
1st – Beth Paglini – New Breed / FLO MMA
2nd – Tiffany Stewart – Extreme Martial Arts

30+ No Gi Division Results
Advanced Absolute
1st – Lawrence Dunning – Valko BJJ
2nd – Casey Pielemeier – Carlson Gracie / Zero Ego
3rd – Eduardo Serra – Alliance / Threshold Martial Arts

Advanced 135.5 – 149
1st – David Pena – New Breed / FLO MMA
2nd – Paul Gonzalez – Team Corral / Shererville

Advanced 149 – 162
1st – Matt Hlinak – Valko BJJ
2nd – Jeff Kim – Team Curran / Fusion Fitness
3rd – Jason Bender – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness

Advanced 162 – 175.5
1st – Lawrence Dunning – Valko BJJ
2nd – Jeremy Lower – Carlson Gracie / Zero Ego

Advanced 175.5 – 202
1st – William Hill – AOA Champion Jiu Jitsu / Spider Gym
2nd – Wally Holem – Carlson Gracie / Zero Ego
3rd – Pawel Belzowski – Carlson Gracie / HQ

Intermediate Absolute
1st – Mike Beigelbeck – Carlson Gracie / Zero Ego
2nd – Vannak Khiev – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Intermediate 122.5 – 149
1st – Charlie Kim – Vaghi Martial Arts
2nd – Jason Conaway – Vaghi Martial Arts
3rd – Giang Nguyen – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Intermediate 149 – 162
1st – Keith Loudenber – Team Corral / Valpo
2nd – Justin Nurenberg – Carlson Gracie / Zero Ego

Internediate 162 – 175.5
1st – Jimmie Williams – Brasa / Mota Martial Arts
2nd – Fabian Jiminez – Team Corral / Valpo
3rd – Ryan Bricco – Carlson Gracie / Downer’s Grove

Intermediate 175.5 – 188.5
1st – Joe Cressman – Carlson Gracie / Counterstrike MMA
2nd – Kendrick Bailey – McVicker / Peoria Athletic Club
3rd – Carlos Chavez – Finney’s MMA

Intermediate 188.5 – 202
1st – Shannon Cooper – Carlson Gracie / Zero Ego
2nd – James Johnson – 10th Planet / Elite Fight System
3rd – Scott Roffers – Brasa / 360

Beginner Absolute
1st – Wes Cherniak – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
2nd – Zohuib Swikh – Emerul Smoke
3rd – Chris Jakubiak – Copa Jiu Jitsu

Beginner 122.5 – 135.5
1st – Zohuib Swikh – Emerul Smoke
2nd – Craig Lapekas – Uflacker Academy / Toro Muay Thai
3rd – Brad Anastasia – Valko BJJ

Beginner 149 – 162
1st – Nathaniel Leonard – New Breed / FLO MMA
2nd – Chris Jakubiak – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
3rd – Nick Magana – llinois Valley Tae Kwon Do

Beginner 162 – 175.5
1st – Hector Bolanos – Carlson Gracie / Chamborg
2nd – Nicholas Balk – Team Curran / Fusion Fitness
3rd – Michael Rubacha

Beginner 175.5 – 188.5
1st – Brandon Allonby – McVickers / Peoria Athletic Club
2nd – Terry Harris
3rd – Jason Henry – Victory MMA

Beginner 188.5 – 215
1st – Al Baldazo – IMAA
2nd – Bob Cole – 10th Planet / Elite Fight System

Beginner 215 and up
1st – Wes Cherniak – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
2nd – Jason Exton – Uflacker Academy / Toro Muay Thai

Men’s Gi Division Results
Brown Belt 162 – 175.5
1st – Jon Tutaj – Tutaj BJJ
2nd – Brandon Batchelor – McVickers

Brown Belt 188.5 – 202
1st – Nick Sanders – Team Vaghi
2nd – Aiazbek Mustakov

Purple Belt Absolute
1st – John Gutta – Hawkeye BJJ
2nd – Sam Ferguson – Allinace / Aurora
3rd – Tim Lydigsen – Force BJJ

Purple Belt 149 – 162
1st – Wesley Leong – Guerilla Jiu Jitsu
2nd – Kiel McDougall – Valko BJJ
3rd – Isaac Chung – Brazil 021

Purple Belt 162 – 175.5
1st – Tim Lydigsen – Force BJJ
2nd – Mitch Bank – Team Corral / Shererville
3rd – Stephen Smith – Hawkeye BJJ

Purple Belt 188.5 – 202
1st – Ilya Bodnya – McVicker / Serafin BJJ
2nd – Sam Ferguson – Alliance / Aurora
3rd – Nick Wolnik – Brasa / Naperville

Blue Belt Absolute
1st – Charles Paul – Hawkeye BJJ
2nd – Ruslan Arov – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
3rd – Matthew Tieman – IBJJA

Blue Belt up to 135.5
1st – Zachary Ruelas – Rio JJ
2nd – Christian Morales – Brazil 021
3rd – Perez Figueroa – Gracie Barra / Redzovic

Blue Belt 135.5 – 149
1st – Alex Seaver – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ
2nd – Danny Odonnell – Force BJJ
3rd – Raj Chittal – McVickers / Champaign

Blue Belt 149 – 162
1st – Chris Eisen – Torres Martial Arts
2nd – John Nauracy – Torres Martial Arts
3rd – Jose Perez – Torres Martial Arts

Blue Belt 162 – 175.5
1st – Carlos Regalado – Brazil 021
2nd – Ashur Darmo – New Breed Chicago
3rd – Derek Malert – Uflacker Academy

Blue Belt 175.5 – 188.5
1st – Yohance Moore – Brazil 021
2nd – Patrick Cooney – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
3rd – Andrew Potapenko – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Blue Belt 188.5 – 202
1st – Milos Petrovic – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
2nd – Matthew Tieman – IBJJA
3rd – Sherman Williams – Brasa / Movimento BJJ

Blue Belt 202 – 215
1st – Ruslan Arov – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
2nd – Mike Vasquez – Hawkeye BJJ
3rd – Charles Paul – Hawkeye BJJ

White Belt Absolute
1st – Ian Chaney – McVicker / Champaign
2nd – Henry Sadowski – Team Curran / Fusion Fitness
3rd – Larkin Maxwell – New Breed / FLO MMA

White Belt up to 135.5
1st – Zack Rafalowitz – Valko BJJ
2nd – George Hylek – Team Corral / Valpo
3rd – Nick Weber

White Belt 135.5 – 149
1st – Mike Castro – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
2nd – Nolan Gillies – McVicker / Peoria Athletic Club
3rd – Raymond Meister – McVicker / Peoria Athletic Club

White Belt 149 – 162
1st – Colton Skalak – Team Corral / Valpo
2nd – Henry Sadowski – Team Curran / Fusion Fitness
3rd – Israel Avitan – Pedro Vianna

White Belt 162 – 175.5
1st – Adi Potashnick – Brasa
2nd – Kyle Backus – Atlas Xtreme Team
3rd – Rick Centron – Team Curran / Fusion Fitness

White Belt 175.5 – 188.5
1st – Brad Schmickley – New Breed / FLO MMA
2nd – Brandon Allonby – McVickers / Peoria Athletic Club
3rd – Ian Chaney – McVicker / Champaign

White Belt 188.5 – 215
1st – Phil Abraham – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness
2nd – Amir Behlil – Yobe BJJ
3rd – Mike Desmond – Force BJJ

White Belt 215 and up
1st – Ryan Salisbury – Evolution MMA
2nd – Mark Short – Hawkeye BJJ

Women’s Gi Division Results
Blue Belt Absolute
1st – Ashley Ayikwei – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ
2nd – Buyandelger Battsogt
3rd – Crystal Ashford – Brasa

Blue Belt 113.5 – 124.5
1st – Kristen Martin – Brazil 021
2nd – Taylor Biagi – Hawkeye BJJ
3rd – Marjorie Devries – Torres Martial Arts

Blue Belt 124.5 – 135.5
1st – Kara Connelly – Alliance / Evolution Team MMA
2nd – Krystal McKenzie – Alliance / Evolution Team MMA
3rd – Beth Garcia – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu

Blue Belt 135.5 – 147
1st – Kayti Holden – Alliance / Evolution Team MMA
2nd – Buyandelger Battsogt

Blue Belt 147 and up
1st – Crystal Ashford – Brasa
2nd – Ashley Ayikwei – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ

White Belt Absolute
1st – Stephanie Goff – New Breed / FLO MMA
2nd – Beth Paglini – New Breed / FLO MMA
3rd – Shannon Lancaster – Brasa / Mota Martial Arts

White Belt 113.5 – 124.5
1st – Theresa Stoodley – McVicker
2nd – Shannon Lancaster – Brasa / Mota Martial Arts

White Belt 124.5 – 135.5
1st – Kate Shikhirina – New Breed Chicago
2nd – Nicole Smrha – New Breed / FLO MMA
3rd – Claire North – Hawkeye BJJ

White Belt 135.5 – 147
1st – Sara Holden – Alliance / Evolution Team MMA
2nd – Savannah Underwood – Team Curran / Fusion Fitness

White Belt 147 – 158
1st – Ashley Weichelt – Renato Tavares / Derby City MMA
2nd – Stephanie Goff – New Breed / FLO MMA

White Belt 158 and up
1st – Victoria Pitt – Valko BJJ
2nd – Beth Paglini – New Breed – FLO MMA

30+ Gi Division Results
Brown Belt 149 – 162
1st – Jeff Kim – Team Curran / Fusion Fitness
2nd – Casey Pielemeier – Carlson Gracie / Zero Ego

Purple Belt Absolute
1st – Nick Garcia – Brasa / Mota Martial Arts
2nd – Jim Neitzel – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
3rd – Joe Ennis – Brasa / Randori

Purple Belt 149 – 162
1st – Paul Gonzalez – Team Corral / Schererville
2nd – Tom Mulroy – McVicker / Serafin BJJ
3rd – Jason Bender – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness

Purple Belt 162 – 175.5
1st – Brett Morgan – Team Corral / Schererville
2nd – Andrew Guillotte – McVicker / Peoria Athletic Club
3rd – Jim Neitzel – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu

Purple Belt 175.5 – 188.5
1st – Joe Ennis – Brasa / Randori
2nd – Nick Garcia – Brasa / Mota Martial Arts
3rd – Pawel Belzowski – Carlson Gracie / HQ

Purple Belt 188.5 – 215
1st – Eduardo Serra – Alliance / Threshold Martial Arts
2nd – John Wolnik – Brasa / Naperville
3rd – Midhad Zulic – Carlson Gracie / HQ

Blue Belt Absolute
1st – Scott Roffers – Brasa / 360
2nd – John Godoy – Brasa / Movimento
3rd – Sherman WIlliams – Brasa / Movimento

Blue Belt 122.5 – 135.5
1st – Allen Dean – Valko BJJ
2nd – Chris Malone – McVicker / Peoria Athletic Club

Blue Belt 135.5 – 149
1st – Ryan Haney – Alliance / Evolution Team MMA
2nd – Jason Conaway – Vaghi Martial Arts
3rd – Charlie Kim – Vaghi Martial Arts

Blue Belt 149 – 162
1st – Nikolai Luna – New Breed Chicago
2nd – Justin Nurenberg – Carlson Gracie / Zero Ego
3rd – Keith Loudenber – Team Corral / Valpo

Blue Belt 162 – 175.5
1st – Jan Zaolinski – Choke – U
2nd – Bryan Aguilar – Uflacker Academy
3rd – Jimmie Williams – Brasa / Mota Martial Arts

Blue Belt 175.5 – 188.5
1st – Luke Bay – Vaghi Martial Arts
2nd – Chad WIlliams – Choke U
3rd – Joe Cressman – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Blue Belt 188.5 – 202
1st – Sherman Williams – Brasa / Movimento
2nd – John Godoy – Brasa / Movimento
3rd – Steven Burkhart – Brasa / Mota Martial Arts

Blue Belt 215 and up
1st – Stephen Smith – Brasa / Mota Martial Arts
2nd – Kim Ferizi – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu

White Belt Absolute
1st – Ricardo Betancur – Pedro Vianna
2nd – Jason Exton – Uflacker Academy / Toro Muay Thai
3rd – Rob Hammel – Chicago MMA

White Belt 122.5 – 149
1st – Ian Lue – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
2nd – Craig Lapekas – Uflacker Academy / Toro Muay Thai
3rd – Jisoo Kim – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu

White Belt149 – 162
1st – Chris Jakubiak – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu
2nd – David Adcock – Brasa / Randori

White Belt 162 – 175.5
1st – Ricardo Betancur – Pedro Vianna
2nd – Derrick Demaio – Chicago MMA
3rd – Enrique Guzman – Pedro Vianna

White Belt 175.5 – 188.5
1st – Anthony Anzaldua – McVicker / Peoria Athletic Club
2nd – Brandon Allonby – McVicker / Peoria Athletic Club
3rd – Daniel Gaichas – Brasa / Mota Martial Arts

White Belt 188.5 – 215
1st – Alex Benassi – McVicker / Serafin
2nd – Joe Snyder – Brasa / Randori
3rd – Christopher Gleeson – McVicker / Champaign

White Belt 215 and up
1st – Jason Exto – Uflacker Academy / Toro Muay Thai
2nd – Rob Hammel – Chicago MMA

Juvenile No Gi Divisions
Beginner 47 – 51 lbs Ages 6-7
1st – Blake Kazmierski – Torres Martial Arts
2nd – Aiden Alsguson – Brasa / Randori
3rd – William Alderson – Carlson Gracie / Andre Madiz Conviction Fitness

Intermediate / Advanced 54 – 58 lbs Age 7
1st – Lex Borrero – Torres Martial Arts
2nd – Vinnie Pinto – Brasa / Randori

Beginner 53-55 lbs Ages 8-10
1st – Tyler Sereiko – Dion Riccardo’s Victory MMA
2nd – Anthony Aloisio – 10th Planet / Elite Fight System

Beginner / Intermediate 60 – 67 lbs Ages 7-9
1st – Victor Ceja – Team Corral / Schererville
2nd – Raul Aguilar – Victory MMA
3rd – Dominik Griffin – MMA Stop

Beginner / Intermediate 64 – 74 lbs Ages 8-10
1st – Joseph Puccillo – Carlson Gracie / Counterstrike MMA
2nd – Fabian Lopez – Uflacker Academy
3rd – Daminion – Torres Martial Arts

Advanced / Intermediate  76 – 85 lbs Ages 10-12
1st – Taylor Guerra – Brasa / Comprido BJJ
2nd – Anthony Mark – Brasa / Comprido BJJ
3rd – Gabriel Wanderley – Carlson Gracie / Counterstrike

Beginner 77 – 80 lbs Age 11
1st – Alexander Beatty – Team Extreme Martial Arts
2nd – Levi Arvin – Team Extreme Martial Arts
3rd – Brooke Bissette – Carlson Gracie / Grand Rapids BJJ

Beginner / Intermediate / 78 – 86 lbs Ages 7-8
1st – Jack Thursby – Team Corral / Schererville
2nd – Nigel Fricke – Torres Martial Arts
3rd – Ivor Huggett – Carlson Gracie / Copa Jiu Jitsu

Beginner / Intermediate 85 – 91 lbs Age 10
1st – Brandon Iverson – Team Corral / Schererville
2nd – Diego Diaz – Torres Martial Arts
3rd – Danny Murray – 10th Planet / Elite Fight System

Beginner / Intermediate 99 – 109 lbs Ages 11-12
1st – Jacob Young – Carlson Gracie / Counterstrike MMA
2nd – Summer Lynn – Brazil 021
3rd – Ava Dendler – Brasa / South Elgin Budokan

Advanced 97 – 105 lbs Ages 10-12
1st – Teely Rhyne – Team Corral / Schererville
2nd – Anthony Silva – Brasa / Comprido BJJ
3rd – Noah Alsguson – Brasa / Randori

Beginner 97 – 107 lbs Ages 13-15
1st – Michael Kaiser – Threshold
2nd – Katera Amann – Dominion Martial Arts
3rd – Gavin Chavez – Brasa / Mota Martial Arts

Beginner / Intermediate 109 – 117 lbs Ages 13-14
1st – Jacob Scollard – Team Corral / Schererville
2nd – Peter Djuric – Team Corral / Schererville
3rd – Jayson Powell – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Beginner 118 – 121 lbs Age 16
1st – Ethan Torres – Torres Martial Arts
2nd – Adam David Rose – Team Curran

All Skills 122 – 148 Ages 10-11
1st – Brandon Morse – IMAA
2nd – Milan Djuric – Team Corral / Schererville
3rd – Nate Pierce – Team Corral / Schererville

Intermediate / Advanced 122 – 127 lbs Ages 13-14
1st – Reid Witt – Team Corral / Schererville
2nd – Adam Nilson – Team Corral / Valpo
3rd – Jayden Clement – Atlas Xtreme Team

Advanced 125 – 137 lbs Age 17
1st – Ryan Bishop – Carlson Gracie / Aurora
2nd – Perez Figueroa – Gracie Barra / Redzovic

Beginner / Intermediate 134 – 153 lbs Ages 14-17
1st – Alec Wilcosky – McVicker / Peoria Athletic Club
2nd – Boston Jarvis – Team Corral
3rd – Vikram Dixit – Carlson Gracie / Counterstrike MMA

Advanced 160 and up Ages 14-17
1st – Tyler Gruzalski – Team Goddard / North Shore Academy
2nd – Sheldon Keel – Energy Sports
3rd – Matt Murphy – Brasa / Randori

Juvenile Gi Division Results
Beginner 45 – 50 lbs Age 6
1st – Aiden Alsguson – Brasa / Randori
2nd – Blake Kazmierski – Torres Martial Arts
3rd – Giuseppe Falbo – Carlson Gracie

Beginner / Intermediate 51 – 58 lbs Ages 7-8
1st – Lex Borrero – Torres Martial Arts
2nd – Vinnie Pinto – Brasa / Randori
3rd – Ethan Cecilio – Gracie Barra / Chicago

Intermediate 60 – 68 lbs Ages 8-10
1st – Daminion Green – Torres Martial Arts
2nd – Zoe Nurenberg – Carlson Gracie / Zero Ego
3rd – Bobby Janiszewski – Torres Martial Arts

Beginner 66 – 72 lbs Ages 8-10
1st – Chase Vandeursen – Team Corral / Schererville
2nd – Victor Ceja – Team Corral / Schererville
3rd – Antonio Barnes – Extreme Martial Arts

Intermediate / Advanced 74 – 78 lbs Ages 10-12
1st – Gabriel Wanderley – Carlson Gracie / Counterstrike MMA
2nd – Kenji Murakami – New Breed Chicago
3rd – Robert Griffin – MMA Stop

Beginner 77 – 81 lbs Ages 10-11
1st – Brian Rea – Brasa / South Elsin Budokan
2nd – Isaiah Arana – New Breed / FLO MMA
3rd – Levi Arvin – Extreme Martial Arts

Beginner / Intermediate 78 – 86 lbs Ages 7-9
1st – Brandon Iverson – Team Corral / Schererville
2nd – Nigel Fricke – Torres Martial Arts
3rd – Jack Thursby – Team Corral / Schererville

Advanced / Intermediate 83 – 86 lbs Ages 10-12
1st – Taylor Guerra – Brasa / Comprido BJJ
2nd – Anthony Mark – Brasa / Comprido BJJ
3rd – Diego Diaz – Torres Martial Arts

Intermediate / Advanced 97 – 99 lbs Ages 12-13
1st – Anthony Silva – Brasa / Comprido BJJ
2nd – Jacob Young – Carlson Gracie / Counterstrike MMA
3rd – Wally Holem – Carlson Gracie / Zero Ego

Intermediate / Advanced 98 – 105 lbs Ages 10-12
1st – Teely Rhyne – Team Corral / Schererville
2nd – Noah Alsguson – Brasa / Randori
3rd – Summer Lynn – Brazil 021

Beginner – 102 – 118 lbs Ages 11-12
1st – Jayson Powell – Carlson Gracie / Counterstrike MMA
2nd – Gavin Chavez – Brasa / Mota Martial Arts
3rd – Ava Dendler – Brasa / South Elgin Budokan

Intermediate / Advanced 114 – 122 lbs Ages 13-14
1st – Jacob Scollard – Team Corral / Schererville
2nd – Adam Nilson – Team Corral / Valpo
3rd – Tucker Malkowski – Team Corral / Valpo

Beginner / Intermediate 118 – 127 lbs Ages 14-16
1st – Reid Witt – Team Corral / Schererville
2nd – Jayden Clement – Atlas Xtreme Team
3rd – Adam David Rose – Team Curran

Intermediate / Advanced 122 – 132 lbs Ages 10-11
1st – Brian Boleaga – 1st US
2nd – Dray Blackard – McVicker / Peoria Athletic Club

Beginner / Intermediate 134 – 148 lbs Age 11
1st – Milan Djuric – Team Corral / Schererville
2nd – Nate Pierce – Team Corral / Schererville

Beginner / Intermediate 134 – 153 Ages 15-17
1st – Alec Wilcosky – McVicker / Peoria Athletic Club
2nd – Phil Whitman – Team Corral / Schererville
3rd – Matthew Gould – Team Curran

Intermediate / Advancecd 167 – 176 lbs
1st – Tyler Shadley – McVicker / Peoria Athletic Club
2nd – Cameron Lauder – Team Corral / Valpo

Intermediate 218 – 226 lbs
1st – Juan Diaz – Torres Martial Arts
2nd – Aaron Buhmann – Team Corral / Schererville

Blue Belt 125 – 137 lbs
1st – Ryan Bishop – Carlson Gracie / Aurora
2nd – Perez Figueroa – Gracie Barra / Redzovic

Blue Belt 166 – 182 lbs
1st – Tyler Gruzalski – Team Goddard / North Shore Academy
2nd – Aaron Bok – Brasa / Naperville


Saturday, January 26, 2013

Oak Lawn Community Pavilion
9401 S. Oak Park Ave.
Oak Lawn, IL 60453
Chicago January 26 2013

Adult Team Points
1st – Carlson Gracie
2nd – Brasa
3rd – Team Curran

Adult School Points
1st – Hawkeye BJJ
2nd – FLO MMA
3rd – Andre Madiz Conviction Fitness
3rd – Copa Jiu Jitsu

Juvenile Team Points
1st – Team Corral
2nd – Brasa
3rd – Carlson Gracie

Juvenile School Points
1st – Team Corral Schererville
2nd – Torres Martial Arts
3rd – Counterstrike MMA