2010 Pendergrass No Gi Classic


Thanks to everyone who came out to support the Pendergrass Foundation.

Men’s Advanced
Absolute
1st – Jake Whitfield – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Justin Zemanick – Grapple By Design
3rd – Nick Hurley – Kruel Militia / RFMMA Boxing

135.5 – 149
1st – Jason Wingate – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Trey Martin – BJJ Revolution / Revolution BJJ

149 – 162
1st – Andrew Smith – BJJ Revolution / Revolution BJJ
2nd – Justin Zemanick – Grapple By Design

175.5 – 202
1st – Jacob Whitfield – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Nick Hurley – Kruel Militia / RFMMA Boxing

202 and up
1st – Chad Tyler – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Andrew Wissick – Piedmont Martial Arts

Men’s Intermediate
Absolute
1st – Blake Risk – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Jamie Buchanan – Yanceyville BJJ
3rd – Lucas Burwell – Kruel Militia / RFMMA Boxing

122.5 – 135.5
1st – Kevin Crosslin – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Reeshi Sen – Triangle Jiu Jitsu

135.5 – 149
1st – Blake Risk – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Justin Hale – Kruel Militia / RFMMA Boxing
3rd – Ross Martin – Evolution Fight Academy

149 – 162
1st – Lucas Burwell Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Adam Mathias – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Caleb Lewis – Triangle Jiu Jitsu

162 – 175.5
1st – Brandon Hargrove – Team ROC / Alamance
2nd – Bryce Mahoney – Team ROC / Forged Fitness
3rd – Jason Maness – Asheboro School of Martial Arts

175.5 – 188.5
1st – David Singer – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Jamie Buchanan – Yanceyville BJJ Club
3rd – Tony Russo – Wright’s

188.5 – 215
1st – Adam Allington – Team ROC / Forged Fitness
2nd – William Heinzelmann – Transcend
3rd – Frank Dees – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

215 and up
1st – Bobby Duvall – Team ROC / Greensboro
2nd – Chris Weld – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Karhl Grubb – Cornerstone MA

Men’s Beginner
Absolute
1st – Antonio Brown – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Alan Munoz – Team Moreno
3rd – Robin Patterson – Kruel Militia / RFMMA Boxing

122.5 – 135.5
1st – Dan Brumfield – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Michael Bayer – Team ROC / Forged Fitness

135.5 – 149
1st – Garrett Czesak – Camp LeJeune
2nd – Ellis Roach – Kruel Militia / RFMMA Boxing

149 – 162
1st – Jack Cobb – Ramrod
2nd – Brad Price – Iron Lion / LA Boxing
3rd – Grey Adams – Section 8 MMA

162 – 175.5
1st – Aaron Kershaw – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Matthew Maness – Asheboro School of Martial Arts
3rd – Brad Acosta – Xxile

175.5 – 188.5
1st – Alan Munoz – New Bern BJJ
2nd – Kevin Kenna – ABI
3rd – Brock Ison – Evolution Fight Academy

188.5 – 215
1st – Kerry Johnson – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Antonio Brown – Kruel Militia / RFMMA Boxing
3rd – Ricky Manley – New Bern BJJ

215 and up
1st – Robin Patterson – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Sinterian Dixon – Kruel Militia / RFMMA Boxing
3rd – Alex Pokki – Diaz Combat Team

Men’s Novice
Absolute
1st – Anthony McFarland – Iron Lion / LA Boxing
2nd – Dan Brumfield – Kruel Militia / RFMMA Boxing
3rd – Robert Watson – Kruel Militia / RFMMA Boxing

135.5 – 149
1st – Terrence Whitmore – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Chad Smith – RIMA
3nd – Robert Wheeler – LA Boxing / Iron Lion

149 – 162
1st – Salvador Lopez – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Oliver Wade – Gustavo Machado / Pendergrass
3rd – Ralph Greenamyer – Evolution Fight Academy

162-175.5
1st – Robert Carr – Team ROC / Greensboro
2nd – Cory Badshaw – Kruel Militia / RFMMA Boxing
3rd – Joseph Moser – LA Boxing / Iron Lion

175.5 – 188.5
1st – Nicholas Rahn
2nd – Jacob Twisdale – MBMA
3rd – Eric Hardin – RIMA

188.5 – 202
1st – Mike Reitman – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Dwight Bass – LA Boxing
3rd – Nick Blackford – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

202-215
1st – Robert Watson – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – John Sickles

215 and up
1st – Anthony McFurland – LA Boxing / Iron Lion
2nd – Isaac Ricks – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
3rd – Thomas Barnes – Grapple By Design

Women’s Intermediate
Absolute
1st – Ashley Coats – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Maggie Ghamry – Yamasaki / Woodbridge/Gainesville

147 – 158
1st – Maggie Ghamry – Yamasaki / Woodbridge/Gainesville
2nd – Ashley Coats – Kruel Militia / RFMMA Boxing

Women’s Beginner
up to 113.5
1st – Alexandra Bercik – Midnight Blue Martial Arts
2nd – Chell Gurley – Section 8 MMA

Women’s Novice
Absolute
1st – Kim Rice – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Pam Plant – Asheboro School of Martial Arts
3rd – Elizabeth Blake – Section 8 MMA

135 – 147
1st – Michelle Gear – Evolution Fight Academy
2nd – Pam Plant – Asheboro School of Martial Arts
3rd – Kate Volandt – Kruel Militia / RFMMA Boxing

30+ Advanced
Absolute
1st – Seth Shamp – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Richard Monforti – RIMA

188.5 – 202
1st – Seth Shamp – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Mike Velotta – Iron Lion Jiu Jitsu

30+ Intermediate
Absolute
1st – Chris Weld – Triangle Jiu Jitsu
2nd – William McFayden – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Boomer Hogaboom – Triangle Jiu Jitsu

135.5 – 149
1st – Drew Culbreth – Team ROC / Forged Fitness
2nd – James Ronsick – Asheboro School of Martial Arts

149 – 162
1st – Boomer Hogaboom – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Scot Schwichow – Kruel Militia / RFMMA Boxing

175 – 202
1st – Wade Hamlett – Team ROC / Aggression Alley
2nd – David Blake – Section 8 MMA
3rd – William Heinzelmann – Transcend / Wright’s Extreme

30+ Beginner
Absolute
1st – Sinterian Dixon – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Chad Pehowic
3rd – Harold Hubbard – Triangle Jiu Jitsu

149 – 162
1st – Jeremy Davis – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Jeff Heisler – Section 8 MMA

162 – 175
1st – Robert Knyzewski – Kruel Militia / RFMMA Boxing
2nd – Chris Collins – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Thomas Nadelhoffer – Triangle Jiu Jitsu

175 – 188.5
1st – David Sutton – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Stan Kovarik – RIMA

202 – 215
1st – John Sickles
2nd – Ariel Montanez – ABI

215 and up
1st – Sinterian Dixon – Kruel Milita / RFMMA Boxing
2nd – Chad Pehowic

Juvenile Intermediate
Class 1 – Ages 8-9
59-62 lbs
1st – Blake Edwards – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Ashlyn Roark – Evolution Fight Academy

Class 2 – Ages 10-12
81-84 lbs
1st – Caelin Lathrop – New Bern BJJ
2nd – Linton Holmes – Triangle Jiu Jitsu

Class 3 – Ages 12-14
105-108 lbs
1st – Blayne Turnmire – Team ROC
2nd – Jonah Faneuf – Gustavo Machado / Pendergrass

Class 4 – Ages 14-17
109-135 lbs
1st – Zachary Ledford – Evolution / Nova Unaio
2nd – Michael Bayer – Team ROC / Forged Fitness

Class 5 – Ages 15-16
166-168 bls
1st – Daniel Catron – Grapple By Design
2nd – Kieran Goulette – LA Boxing / Iron Lion Jiu Jitsu

Class 6 – 202 and up
1st – Daniel Campbell – Evolution Fight Academy
2nd – Blake Terrell – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Dominic Hocutt – Triangle Jiu Jitsu

Juvenile Beginner
Class 1 – Ages 6-8
44-49 lbs
1st – Charles Singleton – ABI
2nd – Colby Jenny – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

Class 2 – Ages 7-8
51-58 lbs
1st – Andrew Doss – Team ROC / Forged Fitness
2nd – Kiefer Jenny – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
3rd – Ashlyn Roark – Evolution Fight Academy

Class 3 – Ages 9-11
76-80 lbs
1st – Justin Zacharko – Team ROC / Cross Fit Raleigh
2nd – Corbin Labounty – Team ROC / Sandhills Jiu Jitsu
3rd – Jordan McDonald – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

Class 4 – Ages 10-11
93-102 lbs
1st – Megan Richardson – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – Daniel Hawkins

Class 5 – Age 13
119 – 126 lbs
1st – David Sutton – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Heather Lewis – Triangle Jiu Jitsu / Templar
3rd – Kenny Stempien – ABI

Class 6 – Ages 15-17
127-137 lbs
1st – Josh Branson – Section 8 MMA
2nd – Darrion Adkins – ABI
3rd – Justin Tanner – Evolution Fight Academy

Class 7 – Ages 14-17
143-151 lbs
1st – Brandon Lewis – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Allan Springer
3rd – Austin Davis – Team ROC / ABBA

Class 8 – Ages 14-17
156-166 lbs
1st – Sammy Bogaczyk – Gustavo Machado / Pendergrass Academy
2nd – William Griffith – Evolution Fight Academy
3rd – John Hughes – Gustavo Machado / Pendergrass Academy

Class 9 – Ages 16-17
167-176
1st – Daniel Walker – ABI
2nd – Travis Whitley – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Dale Newark – ABI

Class 10 – Ages 16-17
186-197 lbs
1st – Nick Blackford – Gustavo Machado / Pendergrass
2nd – Arthur Davis – Gustavo Machado / Pendergrass
3rd – Navi Pooni – Triangle

Class 11 – Ages 15-17
223 and up
1st – Kevin Satterfield – LA Boxing / Iron Lion
2nd – Austin Kemp – ABI


September 25, 2010

MVP Sportsplex
Wake Forest, NC

Overall Team Points
1st – Triangle Jiu Jitsu
2nd – Kruel Militia
3rd – Pendergrass Academy

Adult Team Points
1st – Kruel Militia
2nd – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Team ROC

Juvenile Team Points
1st – Pendergrass Academy
2nd – Triangle Jiu Jitsu
3rd – Team ROC